Infinity International Group

Вујић: Иде стечај Инфинити групе, излазимо из медија и електро сектора

  • Извор: Блумберг
  • 12.07.2024. 14:14

Компанији Infinity International Group и њеним чланицама до краја јула биће угашени и посљедњи рачуни у банкама. Власник Ђорђе Ђурић затим ће покренути процедуру гашења свих фирми. Извјесно је да ће то бити стечај. Руководиоци групе оријентисани су на спашавање и наставак пословања ИТ сектора, а медијима и електро сектором више не желе да се баве.

Све ово је посљедица стављања Инфинитија те њихових чланица Проинтер ИТСС, Калдера Компани, Инфинити Медија, К-2 Аудио Сервисес и Уна Ворд Нетворк на листу ОФАК-а (Канцеларија за контролу стране имовине Министарства финансија Сједињених Америчких Држава).

У интервјуу за "Блумберг Адрију", предсједник Управе Инфинитија Бојан Вујић одговорио је на сва питања која до сада нису довољно разјашњена.

"Господин Ђурић нам је, због читаве негативне приче и проблема који се одражавају на његов бизнис у Србији, саопштио да нема намјеру да прави нове фирме и да се с Американцима гања по Босни и Херцеговини. Рекао нам је да је одлучио да из свега изађе. У моменту када нам угасе рачуне, ми формално идемо у стечај, јер фирма више није оперативна. Можемо имати потраживања или шта год, то више није наплативо. Самим тим фирма у том тренутку вриједи нула, нема никакву вриједност. При томе има оптерећења и све остало. У тренутку када нам угасе рачуне, нема вриједности фирме", рекао је Вујић.

Infinity International Group: У јавности се пласирају тенденциозне поруке

Infinity International Group: У јавности се пласирају тенденциозне поруке

Говорећи о имовини, он је рекао да фирма нема никакву имовину.

"Нема. Ми нисмо грађевинска фирма. Кад кажем ми, ја се фокусирам на овај дио бизниса највише око Проинтера, па можемо и о осталом причати. Ми немамо багере, зграде... Оно што је наше то је интелектуално власништво, односно софтверски дио којим се наше компаније баве. Једино што има опипљиво јесте земљиште на којем смо планирали да правимо пословну зграду (у центру Бањалуке, прекопута Трга Крајине, оп.а.). Још увијек је у разматрању шта са том земљом, да ли да се понуди инвеститорима, једино за то нема одговора и шта ће господин Ђурић у наредном периоду одлучити, да ли ће продати или не. Ми немамо никакву другу имовину. Чак и кад погледате билансе наше најпрофитабилније фирме (Проинтер, оп.а.), колико имамо дуговања, толико имамо и потраживања", каже Вујић.

Комплетна добит остварена прошле године (Проинтер 25 милиона КМ) је комплет инвестирана.

"Није повучена, добит је комплетно инвестирана. Има добит, тачно је, знам како то изгледа, толика добит, кроз године и остало. Међутим, ништа од тога није подизано, све је враћано назад кроз пројекат УНА и кроз пројекат нашег објекта, кроз ширење на друга тржишта... То су све инвестиције које захтијевају прилична новчана средства", објашњава Вујић.

Објаснио је и зашто говори о стечају, а не ликвидацији.

"Све фирме ће бити угашене по сили закона. Чим фирма нема рачун, она више не може пословати. Чим не може пословати, мора се покренути стечај. Нема друге опције. Враћам се на почетак, након разговора с господином Ђурићем, ми менаџери смо се окупили да видимо шта су нам опције. Постоје двије ствари због којих смо се одлучили да пред Ђурића изађемо с приједлогом да нас, нећу рећи пусти, него ако већ иде у смјеру пропасти, да нам дозволи да ми покушамо спасити бар нешто. Прво, ми имамо огроман капитал у људима, радили смо на најкомплекснијим пројектима. Наше референце су користили амерички вендори као примјер добре праксе. У рјешењима за енергетику направили смо властите прототипе. Друго, имамо тржиште које је потентно, сви очекујемо инвестиције у дигитализацију и енергетику. Правећи нову компанију, крећемо од нуле. Имамо тржиште и људски капитал који можемо да понудимо. Ми нисмо преузели само компанију, ми смо преузели на себе и да вратимо све кредите и да видимо по којем моделу можемо наставити пословање. Како ћемо то урадити, морамо ићи буквално од уговора до уговора", рекао је.

На питање какве су могућности око већ потписаних уговора склопљених путем јавних тендера и да ли се они могу пренијети на нову фирму, Вујић каже:

СНСД: Ако у ДЕМОС-у и даље буду ћутали, закључићемо да је савез ДЕМОС-СДС спреман за издају Српске

СНСД: Ако у ДЕМОС-у и даље буду ћутали, закључићемо да је савез ДЕМОС-СДС спреман за издају Српске

"Има ту разних варијанти, негдје смо сами, негдје у конзорцијуму, негдје с институцијама имамо уговор по конкурсу, нису све јавне набавке и није баш да смо свуда сами. Има ту разних модела. Морамо да прођемо све, да видимо шта нам закон омогућава у случају кад смо у конзорцијуму, негдје ћемо моћи да останемо дио конзорцијума. Тамо гдје смо сами, вјероватно нећемо. Не мислимо да ћемо успјети све, далеко од тога, али сигурно ћемо искористити дио".

Додаје да би било добро када би се успјело пренијети бар 50 одсто уговора.

"То је јако тешко процијенити, искрено. Био бих сретан ако бисмо успјели пренијети бар 50 одсто уговора. Ми смо неке уговоре добили зато што имамо лиценцу за пројектовање јаке и слабе струје од министарства, самим тим и када би се тај уговор могао пребацити, морамо прво ријешити проблем лиценце. Лиценцу ћемо тешко пренијети на овај начин. Морамо поново проћи процес лиценцирања, доказати да имамо инжењере, техничаре и све остало што је потребно. Други уговори које смо добили, гдје смо од неке америчке компаније добили ауторизацију за неки пројекат, ми с њима више нисмо партнери. То значи да морамо поново све испочетка да прођемо, дубинске анализе, доказивање компетенција да би нас неко поново препознао као партнера. Да бисмо дошли до уговора, имамо да обавимо три претходна корака, то је највећи изазов. Уговоре које смо потписали, а који нису условљени неким стварима, вјероватно је већа шанса да задржимо", каже Вујић.

Дакле, појашњено, с гашењем рачуна долази до гашења групе, радници групе оснивају нове компаније и у обиму у којем је могуће преносе послове из ове фирме.

"Тако је, јако је важно да се разјасни, није поента да се праве компаније да се нешто заобиђе, него да би се десио бизнис, мора постојати компанија. Није никаква скривена намјера, затворили смо ово, отворили оно. Отворили смо јер морамо, крећемо од нуле, спремамо се за нови бизнис. Нема преноса капитала Инфинитија, ово ће све бити угашено. Буквално идемо испочетка и пролазимо од уговора до уговора и шта нам закон омогућава", појашњава Вујић за "Блумберг Адриа".

С обзиром да ће нове компаније преузети и дугове, поставља се питање како ће сервисирати те дугове.

"О томе морамо преговарати, реструктурирати нека потраживања, кредите, видјети шта је доспјело да се наплати. То је сада мукотрпнији посао, оперативни, који свакодневно радимо. Покушавамо да смањимо кредите на минималну могућу мјеру, али јасно је да ће нешто остати", додаје Вујић.

Новитовић се изјаснио да није крив за злоупотребу положаја

Новитовић се изјаснио да није крив за злоупотребу положаја

А како ће банке наплатити своја потраживања с обзиром да постојећим фирмама до краја јула гасе рачуне?

"Због притиска који имају, банке не смију остати у било каквом односу с нама. Нама остаје да видимо да нешто од рата платимо унапријед, о томе размишљамо, док се не изврши откуп тих потраживања, а да онда кроз будуће реструктурирање видимо која је висина рате која нам је прихватљива. Банкама је у интересу да наплате и да нађу начин, а и нама је у интересу да се измири дуг, ми желимо и даље овдје да радимо, да нам те исте банке и даље буду партнери. Банке, наравно, неће отписати потраживања, сва потраживања су осигурана механизмима који постоје. У том дијелу само треба да нађемо начин шта је пословно одрживо и шта је њима прихватљиво и да то с њима испреговарамо", објаснио је.

Међутим, Инфинити има и потраживања, од којих ће дио сигурно остати ненаплаћен.

"Постоји дио потраживања по уговорима, дио по јавним набавкама и дио мимо тога. Неки дио ће сигурно остати ненаплаћен, али је то мања штета него да смо пустили да ово све пропадне. Тражићемо начин и кроз друге пројекте, да покушамо наћи интерес будуће сарадње. Јако тешко је из ове перспективе рећи шта је све могуће. Суштина је да имамо партнере и клијенте који су вољни да се нађе начин да се настави сарадња. Ако има воље да се разговара, ту ћемо наћи начин", убијеђен је Вујић.

"Интензивно се ради на томе, трудимо се да наплатимо наша потраживања у максималној мјери и све што долази од тога ми даље плаћамо добављачима. На томе радимо, колико ћемо успјети, видјећемо, можда ћемо нешто морати да пребацимо и на нову фирму по неком моделу. Циљ нам је да имамо што мања дуговања и потраживања", додаје он.

Инвиктус се базира на ИТ, из медија излазимо

Најавио је излазак из медија те фокусирање само на ИТ сектор.

"Група не значи нужно да ће бити група компанија. То је више име у смислу групе људи који су се удружили да направе нову фирму, не у смислу да ће се удруживати више компанија. Инвиктус ће сигурно бити сувласник наших других фирми, Проинтера у Сарајеву, Македонији и Црној Гори, зато што је оперативно лакше него да ја, који ћу бити сувласник Инвиктуса, будем и сувласник у другим земљама, у том смјеру идемо. Поред Инвиктуса, у тим фирмама ће бити сувласници и друге колеге које су одлучиле да уђу у оснивање нових компанија. У Сарајеву ћемо имати постојећу директорицу и директора продаје и Инвиктус, можда ће бити још неко. Ако смо ушли у власништво Инвиктуса, кроз њега ћемо подржати и остале компаније које се тичу ИТ сектора, ништа више. Требаће нам сигурно годину дана да се консолидујемо у смислу свега што смо имали и опет је питање да ли ћемо бити на истом нивоу. Пуно је већа шанса да успијемо заједно него да појединачно идемо у своје бизнисе, изгубићемо ову синергију".

Новак Ђоковић проговорио о човјеку због којег је плакао на терену

Новак Ђоковић проговорио о човјеку због којег је плакао на терену

"Медији као медији, потпуно излазимо. То је наш менаџерски договор с људима који се баве медијима. Ја не кажем да нећемо сарађивати, ми ћемо сигурно имати потребе да се промовишемо. Ми не желимо више да се бавимо медијима. Просто, тај пројекат у овим околностима више нема смисла. Просто нема смисла. Договорено је да постојећи менаџемент унутар УНА-е сједне и да се договори како ће се убудуће организовати, јер они најбоље знају шта очекују од тржишта, на који начин ће организовати приходе, на који начин ће организовати посао убудуће. То је сада потпуно на њима, да изађу с приједлогом шта и како. Зашто сам рекао да је компликовано? Ми имамо више УНА које су власник овога, онога... Имамо УНА Нетворк, па Инфинити медиа. У том дијелу је мало компликованији однос. Један дио бизниса се одвијао на УНА Нетворк, један на УНА-и у Србији, један дио опреме припада УНА-и у БиХ, у том дијелу је ситуација компликованија", објаснио је даље Вујић.

Ипак, за разлику од ИТ сектора, медијске компаније имају своју имовину, чији је власник Инфинити.

Вујић тврди да та имовина не вриједи ништа.

"Та имовина, ако дође до гашења и ликвидације фирме, не вриједи ништа. То хоћете ли једну или двије камере продати неком, то је мизерна ствар у односу на све", каже он.

На констатацију да постоји зграда Алтернативне телевизије у власништву групе Вујић појашњава:

"Алтернативна телевизија је нешто о чему ће они да разговарају. Исто као што овдје разговарамо о плацу Проинтера. Шта ће бити с објектом, да ли ћемо ићи под неку ренту, како ћемо одвојити тај дио, то је сад... зато сам споменуо да Кевац (директор АТВ-а Срђан Кевац, оп.а.) са сарадницима још преговара и тражи оптимално рјешење. Ја сам се фокусирао на ово што је плијенило највише пажње, то је прича о ИТ-у и осталом. Сада, да ли ће се имовина продати или не, можда одлуче да се то покуша продати АТВ-у, па да се плаћа кроз неке рате".

Мислите тој новој фирми коју ће радници АТВ-а основати, да њима покушате или продати или изнајмити објекат и опрему, да они покушају наставити пословати?

"Да, да. Све остале опције воде у гашење свега тога, а ми то не желимо".

Полицајац признао убиство жене, изрицање пресуде 17. јула

Полицајац признао убиство жене, изрицање пресуде 17. јула

Радници на овај начин добијају могућност, али неизбјежно је питање, откуд њима новац да покрену једну фирму.

"Кад рачуни нестану, то је све нула. Имате ситуацију, узећу Проинтер као примјер, имамо земљиште које вриједи XY марака, али имамо три пута већа дуговања, тако да у суштини то опет нема вриједност. Ако иде у стечај, знате како иде намирење. Можда то овако изгледа као да има земља, има објекат, али ако се деси стечај, ако се крене у намирење... Затечени смо у циклусу инвестиција, ушли смо у кредитна задужења", каже Вујић.

На питање да ли постоји капитал којим би се премостио неки период до остваривања нових прихода Вујић одговара:

"Наравно да имамо један дио на рачунима за оперативне трошкове. Према нашем плану, оставићемо дио за плате, који нам је потребан да одржимо континуитет, а то све зависи од уговора које пренесемо. Наравно, ми смо одговорна компанија, морамо имати нека средства на рачунима да можемо да обезбиједимо континуитет пословања. Не можемо размишљати дан за дан".

Најавио је и потпуни излазак из електро сектора.

"Да, потпуно излазимо. План нам је да крајем августа представимо нове фирме, власнике, директоре, све, и да званично буде како свака фирма бира свој правац".

Ви с људима из Инфинитyја идете у Инвицтус и ИТ је то чиме ћете се ви бавити?

"Да, Проинтер Бањалука, Сарајево, Македонија и Црна Гора и АДС".

А шта је с фирмом ЕП Мобиле?

"Ми смо већ раније планирали да то угасимо јер смо тај бизнис пребацили у Проинтер", каже Вујић

Све остало ће бити угашено и препуштено да њихови радници организују даљње пословање.

"Тако је договорено. По којем моделу, видјећемо. Ја се слажем да је остао утисак одакле сад радницима паре да то купе, али када погледате суштину, суштина је та да имамо нешто што вриједи X марака и потраживања која су три пута већа. Ако се деси стечај, који по закону мора да се деси, ми долазимо у ситуацију да све то нема вриједност", каже он.

Објаснио је и зашто сада не постоји интересовање за медијски и електро сектора, а раније је постојало.

Новаковић Бурсаћ: СНСД наставља правну борбу након одлуке суда БиХ

Новаковић Бурсаћ: СНСД наставља правну борбу након одлуке суда БиХ

"Ми смо сви ту били окупљени око идеје човјека који је био власник. Подржавали смо оно што је била идеја власника. Сада, кад је он одлучио да нема интереса за тим, јако тешко је да ја, с позиције човјека који је информатички усмјерен, узимам и настављам неку визију у другим областима. Сматрам да је логично да људи који ту раде, који су професионалци, да они раде те ствари пуно боље него ја. Питање је да ли ја ту могу направити било какву додатну вриједност. Јако тешко је сад проводити нешто, то ће сигурно у једном моменту постати оптерећење. Нека се људи који су подигли те компаније наставе  тим бавити, то је најбоља могућа варијанта", каже предсједник Управе Инфинитија.

Лиценце страних вендора и одржавање система

Што се тиче страних вендора, губљењем лиценци доводи се у питање одржавање система, колико је то проблем?

"Постоје двије врсте одржавања, такозвано вендорско одржавање које ми продајемо за вендора, то конкретно значи ако имамо нпр. ХП, ми продајемо њихово вендорско одржавање. Има и дио одржавања који је превентивни, адаптивни и друге врсте одржавања које пружају наши људи. Ако је нпр. потписан трогодишњи уговор о одржавању и у том уговору ми смо понудили да ћемо сваке године испоручити и вендорско одржавање, тај уговор не може остати на снази, јер ми више нисмо у могућности да испоручимо вендорско одржавање. Дужни смо да обавијестимо клијента да су се околности промијениле и да тражимо споразумни раскид уговора јер није ни наша ни њихова кривица. Извјесно је да ће се то дешавати за неке уговоре. То није неочекивано", рекао је Вујић за "Блумберг".

Истиче да за сада не морају да престану с одржавањем неких система у институцијама.

"Тренутно не, мислим да је већина одржавања везана за наше кадрове. За сада је све под контролом", каже он.

Сарадњу је до сада отказало око 20 вендора, али, тврди он, то је очекивано.

"Има сигурно 20 вендора који су се јавили. То је очекивано, то су ХП, Дел, Сиско, Хајланд... већина, и не само они. И домаће компаније које се плаше посљедица отказују, и то је ок. Када оснујемо нову фирму, покушаћемо да успоставимо сарадњу са свима. Никоме не можемо замјерити, исто као ни банкама. Да ли је све по закону, да ли се може наћи начин, вјероватно може, али да ли постоји интерес, не постоји", каже Вујић.

Најавио је наставак борбе за раднике.

Додик: Република Српска показала да поштује све жртве

Додик: Република Српска показала да поштује све жртве

"Као и до сада, могу да кажем да ћемо дати све од себе. Све што будемо могли, до посљедње опције, да ниједан радник не буде угрожен, ми ћемо то урадити. Ја вјерујем да ћемо заиста успјети наћи комплетно одрживо рјешење, али је јако тешко предвидјети све, јер не постоји пракса", истиче предсједник Управе Инфинитија.

Још једном је поновио да су санкције најапсурднија ствар на свијету, и да Игор Додик никада није био у власничкој структури Групе.

На питање како ће доказати да немају везе с Додиком, Вујић одговара:

"Што се тиче ОФАЦ-а, ово је најапсурднија ствар на свијету, да ви неком доказујете да сте невини. Свуда у свијету неко доказује да је неко крив, а ми смо стављени у позицију да доказујемо да смо невини. Нико никад не може доказати да је невин. Доказује се кривица, а не невиност. То је урађено свјесно, то се никад неће доказати. У вези са сарадњом, све наше трансакције, приходе су прегледали сарадници, банке, ревизори и не знам ко све. Нигдје не постоји никаква трансакција за остварени приход везано за сарадњу с Игором Додиком. Ја сам рекао, сарадња значи да ви и ја имамо уговорен однос, ваше обавезе, моје обавезе. Такве сарадње никада није било. Нити је икада био у власничкој структури, нити било каквој вези, ја више не знам који термин да искористим да дам тежину томе. Никада никакве пословне активности нису везане за то. Ја сам први радник Проинтера, никад то није било. Најлакше је све ово ставити у политички контекст, јер тада се губи било каква потреба за аргументима. Ми се зато нисмо по том питању оглашавали, покушали смо резултатима и радом показати ко смо, шта смо, али очито да нисмо успјели. Жао ми је што се све то занемари и доводи се у други контекст".

Кажете да нема трагова у трансакцијама, шта ако сутра и Инвицтус група осване на листи ОФАЦ-а? Истичете да нема разлога за то јер је ријеч о радницима, али према вашем мишљењу, ни за Инфинитy није било разлога, па се десило?

"То јесте моја сумња, да је овдје нешто сасвим друго у позадини. Да је овдје друга прича".

Он сматра да је циљ тих санкција да конкуренција преузме послове постојећих фирми.

"Наравно, али то је најлакше довести у контекст политике и онда нема аргумената, чињеница, само се каже неко је везан за особу А, Б и идемо увести санкције. Како то доказати, који је начин? И питају јесте ли контактирали ОФАЦ? Тамо пише доставите нам нове околности. Које нове околности, докажите ви нама због чега смо кажњени. Апсурдно је, неко каже да нешто може, али је то у пракси неизводиво. Ја вјерујем да је тачно оно што Америчка амбасада каже да санкције нису усмјерене против радника, ево прилике да покажу. Ја не знам колико транспарентнији још да будем. Они увијек могу да кажу нама то није довољно, у реду, али дајте да видимо шта је довољно? Не знамо за шта смо оптужени", каже Вујић.

У објашњењу ОФАЦ наводи да је преко фирми извлачен новац за Додикове потребе? Кажете да никад од оснивања није дигнута дивиденда?

Кина увела санкције америчким компанијама

Кина увела санкције америчким компанијама

"Можда је дигнута дивиденда три пута, ја не знам, у укупној вриједности можда није ни 10 одсто остварене добити. Ја бих волио да видим ко је подигао новац, кад и гдје је отишао. Нико нам није рекао то и то, него апстрактно, неко тамо неком помаже. Како ја да докажем да то није тако. Немогуће, нема начина", одговара Вујић на питање новинара "Блумберга".

Рекао је и да су добили рокове када ће бити угашени рачуни.

"Да, они се држе рокова. До краја мјесеца ће бити, нису сви истовремено", објашњава.

Додаје да ће Ђурић врло вјероватно затим поднијети захтјев за стечај.

"Да ли ћемо наћи опцију за ликвидацију или стечај, али ће фирме бити угашене, то је тачно", каже Вујић.

Нагласио је да је у четвртак покренута процедура за регистрацију Инвиктуса.

"Данас (четвртак оп. а.) смо покренули процедуру. Власници смо ја, Владимир Перишић, Радмила Бојанић... Ја сам 35 одсто, њих двоје су по 15 одсто, још ћемо да видимо за остале, али данас смо покренули званичну процедуру, да се припреме акти. То ће ускоро бити поднесено институцијама. Радницима се захваљујем, као и људима који ће бити дио новог менаџмента, јер заиста су на себе преузели огроман терет. Имамо подршку радника за све што пролазимо и даћемо све од себе да ни на који начин нико не буде угрожен. Нико није отишао у овом периоду и ми ћемо знати то да цијенимо", закључио је Вујић.  

Пратите нас и путем Вибера

  • 11:55 Вијести

    Први преглед најважнијих вијести из земље, региона и свијета сваки радни дан.

  • 12:00 Серија: Мућке (Р) (12+)

    Серија: Мућке (Р) (12+)

  • 13:30 Топ 10 тајни и мистерија (Р)

    '' Топ 10 тајни и мистерија (Р)

  • 13:55 Вијести

    Први преглед најважнијих вијести из земље, региона и свијета сваки радни дан.

  • 14:00 Ћирилица (Р)

    'Кроз узбудљив, динамичан и непредвидив разговор са различитом палетом гостију - од стручњака и реномираних теоретичара, политичара и функционера, умјетника до естрадних личности открива информације које не објављују ни најскандалознији таблоиди.

  • 16:00 Аутошоп магазин (Р)

    '' Аутошоп магазин (Р)