Чланови транзиционог тима новоизабраног предсједника САД Доналда Трампа састављају списак војних официра који ће бити отпуштени, а на листи имена могли би да се нађу и начелници Здруженог генералштаба, што би представљало преокрет без преседана у Пентагону, објавила је агенција Ројтерс позивајући се на два извора.
Претпоставља се да ће се нова администрација вјероватно фокусирати на официре за које се сматра да су повезани са Трамповим бившим предсједником Здруженог генералштаба Марком Милијем који је у посљедњој књизи Боба Вудроа "Рат" објављеној прошлог мјесеца Трампа назвао "фашистом до сржи", због чега су га савезници новоизабраног предсједника етикетирали као нелојалног.
"Свака појединачна особа коју је Мили именовао и уздигао ће нестати, а постоји веома детаљна листа свих који су били повезани са њим", рекао је извор Ројтерса.
Здружени генералштаб окупља официре највишег ранга у америчкој војсци и чине га шефови војске, морнарице, маринаца, ваздухопловства, националне гарде и свемирских снага.
Планирање отпуштања је у раној фази након Трампове побједе на изборима 5. новембра, но такви планови могли би и да се промјене како његова администрација буде добијала облик.
Објављивање планова долази дан након што је Трамп изабрао коментатора и ветерана "Фокс њуза" Пита Хегсета за секретара одбране.
"Сљедећи предсједник Сједињених Држава би требало да радикално ревидира више руководство Пентагона како бисмо били спремни да бранимо своју нацију и побиједимо наше непријатеље. Много људи треба да буде отпуштено", написао је Хегсет у својој посљедњој књизи "Рат против ратника: иза издаје људи који нас држе слободнима" из 2024. године.
Хегсет је "нанишанио" и Милијевог наслиједника, генерала ваздухопловства Си Кеј Брауна, а Ројтерсов извор потврдио је такве претпоставке наводећи да ће Браун бити један од многих официра који ће отићи.
Један од саговорника ипак је довео у питање да ли је таква "масовна паљба" на Пентагон уопште изводљива и у коликој мјери.
Нејасно је и да ли би Хегсетов недостатак управљачког искуства могао да закомпликује његову потврду у Сенату и да ли би традиционалнија алтернатива за ту позицију спровела тако широка отпуштања у Пентагону.
Додатно, неки садашњи и бивши амерички званичници умањују могућност за тако велике промјене, оцјењујући да би такав потез био непотребан и ометајући фактор у вријеме глобалних превирања са ратовима који бесне у Украјини и на Блиском истоку.
(РТ Балкан)