Акције кинеске компаније АВИК Ченгду Еркрафт порасле су ове недјеље за 40%, након што је Пакистан тврдио да је користио авионе Ј-10Ц произведене у АВИК-у за обарање индијских борбених авиона - укључујући и напредни француски Рафал - током ваздушне битке у сриједу, пише "ЦНН".
Индија није одговорила на тврдње Пакистана нити је признала било какве губитке авиона. На питање о умијешаности млазњака кинеске производње, портпарол кинеског Министарства спољних послова је у четвртак рекао да није упознат са ситуацијом.
Ипак, као главни добављач оружја Пакистану, Кина вјероватно пажљиво прати ситуацију како би сазнала како су се њени системи наоружања показали и потенцијално ће се показати у стварној борби.
Кина, војна суперсила у успону, није водила велики рат више од четири деценије. Али под вођом Си Ђинпингом, земља је ужурбано модернизовала своје оружане снаге, улажући ресурсе у развој софистицираног наоружања и најсавременијих технологија.
Такође је проширила тај модернизацијски порив на Пакистан, који Пекинг дуго слави као свог "чврстог брата".
Кина главни снабдјевач и партнер
Током протеклих пет година, Кина је испоручила 81% увезеног оружја Пакистану, према подацима Стокхолмског међународног института за истраживање мира (СИПРИ).
Тај извоз укључује напредне борбене авионе, ракете, радаре и системе противваздушне одбране за које стручњаци кажу да би играли кључну улогу у било каквом војном сукобу између Пакистана и Индије. Нека оружја произведена у Пакистану такође су развијена заједно са кинеским фирмама или направљена уз употребу кинеске технологије и стручности.
"Ово чини сваки ангажман између Индије и Пакистана де факто тест окружењем за кинески војни извоз“, рекао је Саџан Гохел, директор међународне безбједности у Азијско-пацифичкој фондацији, тинк-тенку са сједиштем у Лондону.
Кинеска и пакистанска војска су такође учествовале у све софистициранијим заједничким ваздушним, поморским и копненим вјежбама, укључујући борбене симулације, па чак и вјежбе замјене посаде.
"Дугогодишња подршка Пекинга Исламабаду – кроз хардвер, обуку, а сада све више и циљање уз помоћ вјештачке интелигенције – тихо је помјерила тактичку равнотежу“, рекао је Крејг Синглтон, виши сарадник у Фондацији за одбрану демократија са сједиштем у САД.
"Ово више није само билатерални сукоб; то је увид у то како кинески извоз одбрамбене опреме мијења регионално одвраћање", додао је.
Демонстрација војне моћи
С обзиром на то да Пакистан углавном наоружава Кина, а Индија набавља више од половине свог оружја од САД и њихових савезника, сваки сукоб између два сусједа могао би ефикасно бити обрачун кинеске и западне војне технологије.
Након недјеља појачаних непријатељстава, након убиства 26 углавном индијских туриста од стране наоружаних људи на живописном планинском мјесту у Кашмиру којим управља Индија, Индија је рано у сриједу ујутру покренула ракетне нападе, циљајући, како је навела, "терористичку инфраструктуру“ и у Пакистану и у Кашмиру којим управља Пакистан.
Многи аналитичари вјерују да су ракете и другу муницију испалили индијски ловци Рафал француске производње и руски ловци Су-30.
Пакистан је, у међувремену, хвалио велику побједу свог ваздухопловства, тврдећи да су пет индијских борбених авиона – три Рафала, један МиГ-29 и један Су-30 – оборили његови ловци Ј-10Ц током једносатне битке за коју тврди да се у њој борило 125 авиона на удаљености већој од 160 километара.
"То се сада карактерише као најинтензивнији сукоб ваздух-ваздух између двије нуклеарно наоружане државе“, рекао је Салман Али Бетани, стручњак за међународне односе на Универзитету Куаид-и-Азам у Исламабаду.
"Ангажовање је представљало прекретницу у оперативној употреби напредних система кинеског поријекла", додао је.
Индија није признала никакве губитке авиона, а Пакистан још увијек није пружио доказе који би поткријепили њене тврдње. Међутим, извор из француског Министарства одбране рекао је да је у бици изгубљен најмање један од најновијих и најнапреднијих индијских ратних авиона – француски ловац Рафал.
"Ако се потврди, то указује да су системи наоружања којима располаже Пакистан, у најмању руку, савремени или актуелни у поређењу са оним што Западна Европа (посебно Француска) нуди“, рекао је Билал Кан, оснивач фирме за анализу одбране Кива Груп Инк. са сједиштем у Торонту.
Упркос одсуству званичне потврде и чврстих доказа, кинески националисти и војни ентузијасти су на друштвеним мрежама прославили оно што виде као тријумф система наоружања кинеске производње.
Акције кинеске државне компаније АВИК Ченгду Еркрафт, произвођача пакистанских борбених авиона Ј-10Ц, затвориле су се у сриједу са 17% више на берзи у Шенжену, чак и прије него што је пакистански министар спољних послова тврдио да су авиони коришћени за обарање индијских авиона. Акције компаније су порасле за додатних 20% у четвртак.
Ј-10Ц ловац 4,5 генерације
Ј-10Ц је најновија верзија кинеског једномоторног, вишенамјенског ловца Ј-10, који је ушао у употребу кинеског ратно-ваздухопловства почетком 2000-их. Са бољим системима наоружања и авиоником, Ј-10Ц је класификован као ловац 4.5 генерације – у истом нивоу као и Рафал, али степеницу испод ловаца 5. генерације са стелт технологијом, попут кинеског Ј-20 или америчког Ф-35.
Кина је испоручила прву серију Ј-10ЦЕ – извозну верзију – Пакистану 2022. године, јавила је тада државна телевизија ЦЦТВ. Сада је то најнапреднији ловац у пакистанском арсеналу, поред ЈФ-17 Блок III, лаког ловца генерације 4,5 који су заједнички развили Пакистан и Кина.
Пакистанско ратно ваздухопловство (ПАФ) такође користи већу флоту америчких Ф-16 авиона, од којих је један коришћен за обарање индијског борбеног авиона совјетског дизајна током сукоба 2019. године.
Међутим, Кан је рекао да су Ф-16 америчког ваздухопловства и даље заглављени у конфигурацији из раних 2000-их – далеко иза надограђених верзија које тренутно нуде САД – док кинески Ј-10ЦЕ и ЈФ-17 Блок III имају савремене технологије као што су радари са активним електронским скенирањем низа (АЕСА).
Моћна реклама
Сједињене Државе остају највећи свјетски извозник оружја, са 43% глобалног извоза оружја између 2020. и 2024. године, према подацима СИПРИ-ја. То је више него четири пута већи удио од Француске, која је на другом мјесту, а слиједи је Русија.
Кина је на четвртом мјесту, са скоро двије трећине извоза оружја у једну земљу: Пакистан.
Кан, војни аналитичар у Торонту, сложио се да би обарање, ако се потврди, много допринијело промоцији кинеске одбрамбене индустрије, рекавши да би вјероватно постојало интересовање "сила на Блиском истоку и у Сјеверној Африци“ које обично немају приступ "најсавременијој западној технологији“.
"С обзиром на то да је Русија уназадила због инвазије на Украјину, сигуран сам да су Кинези почели снажно да притискају традиционална тржишта Москве - нпр. Алжир, Египат, Ирак и Судан - како би осигурали продају по високим цијенама", каже он.
Стручњаци у Пакистану и Кини кажу да су Ј-10Ц које је распоредило пакистанско ратно ваздухопловство вјероватно били упарени са ПЛ-15, најнапреднијом кинеском ракетом ваздух-ваздух – која има пријављени домет ван визуелног поља од 200-300 километара (120-190 миља). Позната извозна верзија има смањени домет од 145 километара (90 миља).
Прошле недјеље, усред растућих тензија, пакистанске ваздухопловне снаге објавиле су троминутни видео у којем приказују своје ратне авионе. На њему је био приказан ЈФ-17 Блок III наоружан ракетама ПЛ-15, описујући их као "снажан ударац ПАФ-а“.
"То ће шокирати чак и земље попут Сједињених Држава — колико је заправо јак њен противник? То је питање које ће све земље које потенцијално желе да купе борбене авионе, као и регионални ривали Кине, морати озбиљно да преиспитају: како би требало да се суоче са овом новом реалношћу?", кажу стручњаци.
Али неки стручњаци су изразили опрез. Индијски губици, ако се потврде, могли би више бити посљедица лоше тактике и планирања индијског ваздухопловства него уоченог напретка у кинеском оружју, пише "ЦНН".