Ватикан

Тек што је сјео на Свету Столицу, нови папа већ у проблему

  • 09.05.2025. 13:43

У новембру прошле године папа Фрањо је најавио да би у "перспективи, због неравнотежа", могло доћи до тешкоћа у исплати пензија и клеру и лаицима повезаним с Ватиканом.

Нови папа, ако није незгодно тако рећи, требао би се помолити и за финансије јер је годишњи дефицит око 83 милиона евра, с тим да је папа Фрањо насљеђивао још гору ситуацију и настојао је да је поправи.

Шпијун упозорава Европу: Опаснији су од Русије, нисте свјесни шта могу

Шпијун упозорава Европу: Опаснији су од Русије, нисте свјесни шта могу

Прије десетак година, пензиони фонд Свете Столице, тј. државног дијела Ватикана, био је у губитку од 1,5 милијарди евра. Пропадање фонда из којег се исплаћују пензије свештеницима и лаицима везаним за Ватикан била је јавна тајна, али се сматрало нерјешивим. Папа Фрањо је нешто покушао, али се постигло релативно мало. Ситуација око пензија била је црна рупа, понор без дна, ноћна мора, како се изразио бивши римски дописник Вол Стрит Журнала Ђовани Легорано у тексту за врло информативан портал "Јуропиан Пенжнс". Свјестан проблема, у новембру 2024. године, папа Фрањо је основао Комисију, која је требала пронаћи и подстаћи донаторе да помогну Ватикану јер другог рјешења није било, и ваљда га неће ни бити.

Прије пет година, пак, тадашњи први човјек за финансије Ватикана, Аустралијанац Џорџ Пел, у једном интервјуу изјавио је да Ватикан полако клизи према банкроту.

Света Столица не воли разглабати о својим тешкоћама и нису навикли на ту врсту транспарентности, па је све што исцури, ако је извор поуздан, важно. Посљедње доступне бројке су из 2022. године, када је кардинал Пел рекао да ће обавезе текуће, 2022. године, износити око 631 милион евра, односно више од 930 милиона евра ако се укључи и Римски викаријат.

Ово је оружје од којег страхује запад

Ово је оружје од којег страхује запад

Деветсто тридесет милиона евра... На мјесту оног што бисмо иначе звали министра финансија, кардинала Пела, наслиједио је такође Аустралијанац, кардинал Фишер.

Управник пензионог фонда је Американац, Кевин Фарел. Чини се, када је ријеч о финансијама, да су оба папе, и Берголио и Ратзингер, вјеровали Американцима и Аустралијанцима.

Папа Војтила и папа Ратзингер нису имали знања, стрпљења за питања финансија, тако да је папа Бенедикт 2013. доживио прави шок када су откривене тешке малверзације у Ватиканској банци, а италијанска полиција тамо упала и запечатила на неко вријеме све банкомате у Ватикану.

Наводно је и то јако утицало на тадашњу Ратзингерову одлуку да се повуче. То није приказано у филму Конклава, али кардинали, вјероватно, наводно, између себе у овом моменту разговарају и о финансијама. Папа Бергоглио поправио је финансијску ситуацију па је чак и ту провео реформе. На примјер, на Пелов приједлог, увео је ревизију! Такође, основао је и међународну комисију која је пазила да не буде прања новца и тешке корупције.

Ватикан ипак неће пропасти јер само у некретнинама има око шест милијарди евра. Но, од тог великог и импозантног некретнинског портфолија, само 20 одсто генерише средства. Имају некретнине, али немају кеш, рекло би се колоквијално. Значајан извор прихода јесте институција Денариус Санкти Петри, код нас познат као Петров новчић или Новчић св. Петра.

Путин је за једног човјека послао посебан авион да га довезе на параду

Путин је за једног човјека послао посебан авион да га довезе на параду

Тај обичај, који је посебно похвалио папа Ратзингер, покрива даривања католика широм свијета, а износе око 27 милиона долара сваке године. Највећи су доприноси из Сједињених Држава, Њемачке и Италије, израчунали су у једним америчким католичким новинама. Новчић св. Петра израз је вјерничке солидарности како би се олакшало функционисање Цркве и како би Ватикан могао помоћи потребним и сиромашним жупама или редовима широм свијета.

Други извор прихода је туризам јер Ватикан годишње посјети пет милиона туриста који плаћају улаз у музеје, купују вриједне марке и кованице, па тако тај бизнис ипак доноси значајан приход.

Под папом Бергоглиом, покојним кардиналом Пелом и кардиналом Фишером, црна рупа пензионог фонда је нешто смањена. Но, покојни папа намјеравао је привући велике донаторе који могу да дају много јаче донације него "обични" вјерници. Да ли ће с овим наставити и нови папа и хоће ли бити успјешан? Није нимало сигурно.

Бергоглио је имао харизму, шарм и визију. Видјећемо какав ће бити нови Петров насљедник.

Откривено колика је плата новог папе

Откривено колика је плата новог папе

Наиме, донатори који су пристали на помоћ Светој Столици, у идејама, у погледу на Цркву, слагали су се с папом Фрањо. Нису давали новац наслијепо, него као знак подршке зацртаном правцу. Није извјесно да ће се донатори пожурити да уплате вирмане.

Одржаване су и својеврсне донаторске конференције за иницијативе, увијек хуманистичке, а врло често фокусиране на помоћ сиромашним регијама, изградњу болница, школа, све теме до којих је папи Фрањи било стало.

Некада је на тим скуповима говорио и сам Бергоглио, а посљедњи пут на скупу донатора окупљених око Клинтонове фондације. У суштини, да је папа Фрањо поживио, а узимајући у обзир резања Трампове администрације око развојних програма које је раније покривала влада, амерички филантропи антитрамповци, а они су цијели један моћни сектор, можда су преко Ватикана могли реализовати своје циљеве.

Један од најугледнијих донатора који су подржавали папу Фрању је Фондација Хилтон. Од оснивача ове хотелске династије, Конрада Хилтона, до данас, та католичка породица и Фондација даје огромна средства у црквене сврхе, но сада поручују да не знају хоће ли Фрањо имати достојног насљедника. Та Фондација је само у посљедњих пет година дала за иницијативе које је подржавао папа Фрањо близу 30 милиона евра, пише "Пословни".

Кардинал Пуљић објаснио зашто је стајао поред новог папе на балкону

Кардинал Пуљић објаснио зашто је стајао поред новог папе на балкону


Пратите нас и путем Вибера

Тагови: