Посланици у Грчкој расправљају о предложеном закону којим се пооштравају правила за краткорочно изнајмљивање станова туристима.
Све то укључује и забрану коришћења преуређених складишних простора као и подрума без прозора.
Такође, понудиће се пореске олакшице за власнике оних некретнина који одустану од краткорочног закупа. Све то утицаће и на цијену изнајмљивања смјештаја у Грчкој на љето 2025.
Нови закон ће се односити на станове, куће, виле и викендице намијењене за живот, док се неће примјењивати на туристички регистроване објекте.
"Већина смјештајних јединица која се до сада изнајмљивала туристима, наставиће да послује као и до сада јер има туристичку лиценцу", објашњава Ана Николић, са портала и агенције "Никана" додајући да се овај закон посебно бави феноменом "станова на дан" који је све популарнији за краткорочни најам.
Када је ријеч о цијенама апартмана, очекују се одређене промјене.
Николић додаје да ће веће цијене бити највише изражене у великим градовима попут Атине и Солуна, што је одговор на дефицит стамбених јединица за локално становништво.
"Иницијатива неких локалних удружења јесте да се ограничи издавање апартмана власницима из иностранства", истиче Николић, што би могло даље погурати цијене навише.
Нови закон такође уводи стандардизацију смјештаја који се краткорочно изнајмљује.
"Неће више бити могуће издавање простора попут подрума пренамјенованих за становање, објеката без дневног свјетла, итд", каже Николић, осврћући се на разлику између туристичког смјештаја и приватних стамбених простора.
Упркос критикама да закон можда неће довољно ефикасно ријешити тренутне проблеме са стамбеним недостатком, Николић подсјећа да ће закон ступити на снагу тек од 1. октобра 2025.
"Власници некретнина и туристи имају још једно љето да послују по старим правилима", закључује Николић.
Овај закон означава озбиљан корак Грчке према балансирању између раста туристичког сектора и очувања доступности становања за локално становништво.
Да ли ће предложене мјере заиста имати жељени ефекат, остаје да се види.