Снажан топлотни талас погодио је Грчку, а према ријечима метеоролога "спржио" је земљу и потрајаће све до краја недјеље. Улице су пусте, живот као да је замро, на плажама, што се ријетко виђа, готово да нема купача...
Јуче у раним пријеподневним сатима термичке камере су већ на асфалту и зградама у Атини забиљежиле температуру од преко 70 степени, док се на Акропољу рачуна на цијелих 100 степени. Зато је ова главна атинска атракција на разочарење туриста свих ових дана од 12 до 17 часова затворена за посјете.
Опустјеле су и улице, много је мање саобраћаја, туристи се ограничавају на шетњу уским сокацима, посјету Националном парку. Грчке власти отвориле су у свакој општини јавни простор са климатизацијом у којем становништво и гости могу да се заштите од врућине, на неким пунктовима у центру, посебно на Синтагми, дијеле се флашице са водом.
Забрањени су сви радови на отвореном, ограничен је рад служби брзе доставе, међутим евзони, иако је број туриста који прате смјену страже врло мали, и даље остају на дужности испред парламента на Синтагми и испред предсједничке палате. Додуше, појачане су мјере њихове заштите с обзиром на то да су униформа и обућа коју носе тешки од 12 до 15 килограма и у њој је температура 60 степени.
У овим тропским данима дозвољен им је дужи одмор у хладу стражарнице, дежурни официр им брише зној док они остају непомични до 60 минута и у случају да им позли ударцем пушке са дугом цијеви о земљу дају знак да им је потребна помоћ. У сваком случају, они дуго тренирају да би били у стању да остају непомични без обзира на временске услове мада, по овој врућини, посматрати их изазива нелагоду.
Топлотни талас је захватио цијелу земљу и опасност од пожара је порасла, посебно у такозваним наранџастим зонама које су у овом тренутку проглашене у централној Грчкој, на источном Пелопонезу и јужним острвима. Међутим, страхује се од најављеног појачања вјетра крајем недјеље, што би могло да изазове нове пожаре. До сада, дневно је регистровано 40 пожара, најдраматичнији је био на Коринту, у којем је у протекла два дана изгорјело 1.200 хектара борове шуме и десетак кућа, становништво је евакуисано из шест општина, од којих је најтеже била погођена Кастања.
Опасност од пожара у овом тренутку постоји и на Халкидикију, Тасосу и Евији, те су на снази посебне мјере како би се заштитили мјештани и туристи. Тако је на Халкидикију до суботе на снази забрана кретања возила и пјешака у најугроженијим областима Касандре, Ситоније и Аристотелиса. То значи да ће на полуострву Касандра до Агија Параскеви, као и локалитета Арапис и Халковуни код места Палиури важити ова забрана. Она се односи и на Ситонију, на гребен Драгондели, на Аристотелису се односи на Уранополис, Цамију и Фисиоку.