На препуној плажи у Кавоурију код Катакола у Грчкој одиграла се права драма која је, захваљујући брзој реакцији спасиоца, добила срећан крај.
Трогишња дјевојчица која је плутала без свијести на тридесетак метара од обале, успјела је да преживи захваљујући присебности и знању двадесетчетворогодишњег спасиоца Ђорђоса Николопулоса.
Дијете је прво примијетила бака која је била са њом, на плажи. Уплашена, позвала је помоћ. Тада је млади Ђорђос, спасилац са торња "Посејдон", дотрчао до дјетета.
"Одмах сам потрчао и узео дијете у наручје. Дјевојчица је била без свијести и у том тренутку, у води, нисам могао да утврдим да ли има пулс. Изашао сам из мора са дјететом у наручју, спустио је на плажу и започео поступак са ударцима по леђима и масажом стомака", прича млади спасилац.
"Провјерио сам да ли има срчани ритам - није га било. Почео сам кардиопулмоналну реанимацију (ЦПР) око минут… послије првих неколико компресија дијете је почело да избацује течност из уста и носа, појавио се и мјехурић, као да дише. Наставио сам још мало снажније док нисам осјетио пулс. Дијете је почело да дише, вратило се… дао сам јој кисеоник, а екипа хитне помоћи која је стигла у међувремену превезла ју је у болницу у Пиргосу", додаје Ђорђос.
"Нисам размишљао ни о чему другом осим да дијете мора да се врати… Само сам радио свој посао, оно за шта сам обучен, оно што радимо на пробама пред испите. Поступак је ишао како треба. Срећом, хитна помоћ је стигла веома брзо", каже скромно спасилац.
На питање да ли се осјећа као херој јер је успио да спаси трогодишње дијете, Ђорђос Николопулос (који ради као спасилац двије године) одговарио је са не.
"Не, не мислим тако. Најважније је што се дијете вратило. Десило се да сам то био ја, али сам сигуран да би сваки мој колега урадио све да спаси живот. Сматрам да су спасиоци неопходни на плажама гдје има много људи, а не само тамо. Мислим да се инцидент догодио 2–3 минута прије краја моје смјене. Да се десило 20 минута касније, када бих отишао с плаже – шта би било? Срећом, све се добро завршило", закључује.
Овај случај додаје се у "ланац" сличних догађаја посљедњих година у којима су спасиоци спријечили озбиљне несреће или чак утапања. Истовремено, представља и одговор на ријетке, али неоправдане критике на рачун присуства спасилаца на плажама. Њихово присуство на препуне плаже очигледно дјелује и превентивно.
Овај случај поново отвара питање да ли би радно вријеме спасилаца требало да се продужи, макар до 20 часова, с обзиром на то да купачи на прометним плажама често остају до мрака, посебно током дана са екстремним температурама и топлотним таласима, какве смо имали посљедњих дана у Грчкој, преноси "Телеграф".