Лаос

Масовно тровање у хит дестинацији, више мртвих

  • Извор: Агенције
  • 22.11.2024. 17:13

У Лаосу је у само недјељу дана преминуло шест особа од тровања метанолом, а дванаесторо је у тешком стању.

Лаос је многима често дестинација из снова, а недавно је ово мјесто постало ноћна мора.

Министарство спољних послова Велике Британије издало је упозорење туристима из ове земље.

"Било је смртних случајева узрокованих алкохолним пићима која садрже метанол. Метанол се користио у производњи фалсификованих реплика познатих брендова алкохола или илегалних локалних алкохолних пића, попут вотке. Требало би да водите рачуна ако вам се нуди, посебно бесплатно, или када купујете алкохолна пића. Ако вам етикете, мирис или укус изгледају другачије, немојте пити", наводи се у упозорењу.

Катастрофа у бањалучким насељима: Грађани се жале

Катастрофа у бањалучким насељима: Грађани се жале

Показало се да је тровање метанолом "веома токсично" за људе - што је довело до смрти туриста у области Ванг Виенг.

Потребне су само мале количине да се направи неповратна штета и изазове смрт. Само 30 милилитара може бити смртоносно за дијете, а 60 до 240 милилитара довољно је да убије одраслу особу.

Људи умирали од тровања метанолом и у Србији

Године 1997. и 1998. у Србији је избио велики скандал због ракије Зозовача (име добило по власнику Мирославу Живадиновићу Зози) која је позната још и као Гуслар. Тада је преминуло 43 људи од посљедица изазваних конзумацијом, а онима који су преживјели су остале трајне посљедице, како су тада преносили медији - неки су ослијепили. То је било највеће масовно тровање у Србији забиљежено послије Другог свјетског рата, а како се сумњало она је имала у себи метанол који је изазвао смрт.

Године 2023. је због ТВ серије која се емитовала у Србији опет ова афера доспјела у жижу јавности, али и након случаја тровања у Лаосу.

Након ужаса који се догодио, спорна ракија је чувана у необезбијеђеном магацину Центра за виноградарство и винарство у Нишу. Године 2013. је из тог магацина украдена. Јавност је тада сазнала да смртоносна ракија, позната као "зозовача", није уништена ни послије 15 година. Магацин Центра је, послије крађе, добио 24-очасовно полицијско обезбјеђење, али је до тада био само под кључем.

Сњежно невријеме бјесни регионом: Кад стиже стабилизација времена

Сњежно невријеме бјесни регионом: Кад стиже стабилизација времена

Директор Центра за виноградарство и винарство у Нишу Милош Ристић је тада рекао да Центар није надлежан за чување и да им је спорна ракија дата на чување "стицајем околности", па је ту остала заборављена.

Око 4.000 литара спорне ракије уништено је у крушевачкој топлани 2002. године. Преостала количина, која је у међувремену кориштена у доказном поступку у случају Живадиновић, није уништена 2009. због непотпуне документације. Мирослав Живадиновић одслужио је затворску казну, која је са првобитних 15 преиначена на 12 година, преноси "РТС".

10 година од афере се појавила нова смртоносна ракија

Послије више од 10 година од те афере (2011. године), у рафовима српских продавница појавила се шљивовица произвођача 'Скаид', која, како је утврђено, садржи и до десет пута више метанола од дозвољене количине. Да је ракија не само штетна по здравље, већ се сумња и да је смртоносна, показале су анализе и обдукција двојице преминулих, за које се претпоставља да су конзумирали ово пиће.

Обдукција преминулог Т. И. (38) из Руског Крстура код Куле, показала је да је несрећни човјек преминуо усљед тровања метанолом. За организам овог човјека било је кобно што је у ракији коју је пио било неупоредиво више метанола од дозвољене количине. Тијело Т. И. је, подсјетимо, полиција нашла у његовом трошном кућерку у Руском Крстуру. На столу је стајала испијена флаша лозоваче 'Скаид'.

Колапс због снијега: Непроходно из Слатине, теретњацима забрана саобраћања на појединим путевима

Колапс због снијега: Непроходно из Слатине, теретњацима забрана саобраћања на појединим путевима

У кући другог преминулог, З. М. (47) у Новом Селу код Ниша, полиција је такође нашла мању количину ракије суботичког произвођача 'Скаид'. На тадашњој конференцији за новинаре у нишкој полицији, речено је да је ракија била у отвореним флашама и да је вјештачење у току.

Те 2011. године је почело повлачење из продаје производа 'Скаид' из Суботице. Свим предузећима, трговинским радњама и дисконтима, који се баве прометом алкохолних пића, по препоруци Министарства за пољопривреду, упућен је позив да хитно престану са продајом шљивовице и лозоваче овог суботичког произвођача.

Пратите нас и путем Вибера

Тагови: