Није питање ко ће бити сљедећи њемачки канцелар, већ са ким ће правити владајућа коалиција.
Како преноси "Политико", њемачки конзервативци желе да избјегну тространачку коалицију, али ће то зависити од тога колико ће малих партија ући у парламент.
Иако анкете показују да ће конзервативац Фридрих Мерц бити главни, судећи по предизборним анкетама, структура њемачког политичког система значи да је коалиција странака готово неизбјежна. И док побједник избора заказаних за 23. фебруар изгледа предвидљив, састав коалиције је још у ваздуху.
Мерцов савез десног центра - Хришћанско-демократска унија и сестринска партија Хришћанско-социјална унија тренутно има око 30 одсто гласова, далеко испред свих других странака. Очекује се да ће Социјалдемократска партија лијевог центра и Зелени завршити изборе са око 16, односно 13 одсто гласова.
На другом мјесту, са нешто више од 20 процената, налази се десничарска Алтернатива за Њемачку АФД, али су све друге странке искључиле сарадњу са њима.
Према мишљењу политичара из Мерцове странке, најнеповољнији исход би била тространа коалиција због сукоба који би неизбјежно услиједили. Буран савез би поновио проблеме који су задесили посљедњу владу чији је децембарски колапс довео до ванредних избора.
"Велика коалиција" је једна је од класичних њемачких владиних констелација, коју чине конзервативци и СПД. Њемачком је четири пута управљала "велика коалиција" од 1949. године, три пута под бившом канцеларком Ангелом Меркел.
Конзервативци су се, међутим, значајно помјерили удесно под Мерцом, чинећи будуће компромисе са љевицом центра изазовнијим.
"Неће бити лако послије избора" рекао је Мерц ове недјеље, остављајући отвореним питање да ли би више волио да ради са СПД или Зеленима.
Док је садашњи канцелар Олаф Шолц већ искључио могућност да служи у кабинету под Мерцом, очекује се да ће министар одбране Борис Писторијус и лидер странке Ларс Клингбеил, обје центристичке личности унутар СПД-а, ојачати.
Иако послијератна Њемачка није имала много искуства са коалицијама са више од двије странке, политичка фрагментација и крај традиционалне двопартијске доминације би могли да се наметну као нова норма.
Савез три партије би се тешко могао избјећи ако двије од три мање странке, које тренутно сједе у парламенту, поново уђу у њега - Зелени, ФДП и Левица.
У том случају, највјероватније опције су: такозвана њемачка коалиција (коју чине ЦДУ/ЦСУ, СПД и ФДП) или (мање вјероватно) "кенијска" коалиција (ЦДУ/ЦСУ, СПД и Зелени) ― јер се боје странака поклапају са црно-црвено-зеленом заставом Кеније.
Размишљање међу странкама је да је такав сценарио — који би ипак могао бити неопходан — веома непожељан, јер би оштре подјеле међу њима биле предиспозиција да сљедећа влада буде једнако нестабилна и конфронтирана као и претходна, преноси РТ Балкан.