АТВ јутро

Шта се десило са трешњама: Од папрених цијена до пропадања у продавницама

  • Извор: АТВ
  • 17.07.2025. 11:50

Иако су ове године трешње постале скоро луксуз, са цијеном до 25 конвертибилних марака по килограму па чак и више, тржиште је забиљежило потпуно другачији тренд када је увоз у питању. БиХ је у првих шест мјесеци увезла тек нешто више од 63 тоне трешања, што је чак девет пута мање у истом периоду него лани, појашњавају у Управи за индиректно опорезивање. Са друге стране, извоз је остао на истом нивоу.

Уз те цијене, већина становника није ове године уопште куповала трешње или их је куповала ријетко и у малим количинама. Слично стање је, потврдили су гости у Бањалуци, и у региону.

Радник пао са крова на пролазницу

Радник пао са крова на пролазницу

Година је била специфична, кажу из Удружења воћара Републике Српске. Лоши временски услови, односно кише уз високе температуре, град и мраз учинили су своје. Исто се десило и у земљама региона и широм Европе. Мањак трешања на тржишту довео је до високих цијена. Кажу, сада је јасно да је дио воћа који је на тржишту пропада.

Овакве цијене свакако нису у корист грађана, кажу из Удружења за заштиту потрошача „Реакција“. Сматрају да су трешње биле недоступне већини становништва. Тренутно стање на тржишту показује да су цијене и других врста воћа високе. Потврђују то и воћари.

Рекордна година за Републику Српску по броју туриста

Рекордна година за Републику Српску по броју туриста

Из Удружења воћара Републике Српске поручују да се очекује и до 50 одсто мање рода, а од тога ће половина бити у индустрији. Планирају састанак са представницима Владе односно ресорних министарстава, како би се постигао договор. Кажу, лошији квалитет воћа би се понудио по приступачнијим цијенама, како би на крају били задовољни произвођачи, потрошачи али и посредници.

У наставку погледајте опширније:

Пратите нас и путем Вибера

Тагови: