На острву Корчули, у предјелу Крмача у Лумбарди, забиљежен је несвакидашњи и потресан случај - Филипинка је породила саму себе, новорођенче је ставила у корпу и оставила га покрај куће у којој је смјештена.
Како незванично сазнају медији, држављанка Филипина већ двије године легално борави и ради на Корчули, родила је у недјељу на слободан дан, а након што је дијете напустила, три се пута враћала на то мјесто провјеравајући како је беба.
Звучи као филмски сценарио, али догађај је потврдио и директор Завода за хитну медицину Дубровачко-неретванске жупаније Лука Лулић, који истиче да су тимови хитне помоћи Испоставе Корчула те вечери интервенисали и због новорођенчета и због жене.
"Новорођенче је хеликоптером превезено у КБЦ Сплит, а женска особа возилом Хитне помоћи у пратњи љекара пребачена је у Општу болницу Дубровник", изјавио је Лулић.
Иако се у први мах вјеровало да је жена родила између двије смене, према најновијим информацијама, у недјељу је имала слободан дан. Трудноћу је, кажу, крила од свих, укључујући послодавца и цимере. Нико није знао ни слутио да је трудна, а трудови су је ухватили док је била сама у кући.
Незванично се сазнаје да је дијете рођено здраво, с максималном Апгар оценом 10/10, а тренутно је под бригом љекара у сплитској болници. Мајка се наводно налази на психијатријском одјељењу дубровачке болнице, а упућени тврде да намјерава да преузме старање над дјететом чим се стање разјасни. Ни једна од ових информација за сада није званично потврђена, али то су приче које круже Корчулом.
О идентитету оца дјетета се не говори много, осим што извори тврде да је ријеч о Филипинцу, али не о супругу - јер жена иза себе наводно има мужа и дијете на Филипинима. Емотивно комплексна и правно осјетљива ситуација сада је у рукама социјалних служби и полиције, но од ПУ дубровачко-неретванске још није добијен одговор да ли спроводе кривичну истрагу или се спроводе обавезне мјере утврђивања околности и заштите дјетета.
И док траје истрага, послодавац је, кажу извори, у потпуном шоку. Филипинка је, кажу, скромна, радна и повучена, а послодавац није имао појма да је трудна. Иако нема правне одговорности, наводно се самоиницијативно јавио полицији те нуди правну, финансијску и људску помоћ како би се дијете вратило мајци.
Бројна питања и даље остају отворена - од могуће одговорности агенције за запошљавање страних радника у Хрватској, до судбине новорођенчета и Филипинке. Ако је истина да у родној земљи има породицу, поставља се питање реакције супруга и осуде околине. Наводно мајка жели бити с дјететом због чега се и враћала на мјесто гдје га је оставила, али се нашла у безизлазној ситуацији. Послодавац је, кажу Корчулани, с друге стране одлучан да својој запосленој помогне и да споји мајку и дијете, но до ње засад наводно не може доћи. Ту је такође и питање увоза страних радника и одвајања од породице, је ли реално очекивати од људи да буду одвојени од супружника нпр. двије године као што је овдје случај?
Оно што се засад зна јесте да је систем реаговао брзо, острвска заједница, иначе ненавикнута на овакве случајеве, жали за тужном судбином мајке и диви се малом дјечаку који је упркос свему – преживио!