Iako su ove godine trešnje postale skoro luksuz, sa cijenom do 25 konvertibilnih maraka po kilogramu pa čak i više, tržište je zabilježilo potpuno drugačiji trend kada je uvoz u pitanju. BiH je u prvih šest mjeseci uvezla tek nešto više od 63 tone trešanja, što je čak devet puta manje u istom periodu nego lani, pojašnjavaju u Upravi za indirektno oporezivanje. Sa druge strane, izvoz je ostao na istom nivou.
Uz te cijene, većina stanovnika nije ove godine uopšte kupovala trešnje ili ih je kupovala rijetko i u malim količinama. Slično stanje je, potvrdili su gosti u Banjaluci, i u regionu.
Godina je bila specifična, kažu iz Udruženja voćara Republike Srpske. Loši vremenski uslovi, odnosno kiše uz visoke temperature, grad i mraz učinili su svoje. Isto se desilo i u zemljama regiona i širom Еvrope. Manjak trešanja na tržištu doveo je do visokih cijena. Kažu, sada je jasno da je dio voća koji je na tržištu propada.
Ovakve cijene svakako nisu u korist građana, kažu iz Udruženja za zaštitu potrošača „Reakcija“. Smatraju da su trešnje bile nedostupne većini stanovništva. Trenutno stanje na tržištu pokazuje da su cijene i drugih vrsta voća visoke. Potvrđuju to i voćari.
Iz Udruženja voćara Republike Srpske poručuju da se očekuje i do 50 odsto manje roda, a od toga će polovina biti u industriji. Planiraju sastanak sa predstavnicima Vlade odnosno resornih ministarstava, kako bi se postigao dogovor. Kažu, lošiji kvalitet voća bi se ponudio po pristupačnijim cijenama, kako bi na kraju bili zadovoljni proizvođači, potrošači ali i posrednici.
U nastavku pogledajte opširnije: