У БиХ је у протеклих шест мјесеци увезено девет пута мање трешања него у истом периоду лани, а томе су, према ријечима саговорника, допринијели висока цијена те доста слабији род.
Наиме, како је потврђено из Управе за индиректно опорезивање (УИО) БиХ, за пола године је у БиХ увезено 63.256,53 кг трешања, чија је вриједност износила 150.616 КМ.
Са друге стране, у истом периоду прошле године увезено је 568.938 кг трешања, укупне вриједности 589.549,19 КМ.
Но, и ове године, али и прошле, из БиХ је извезено 2.760 кг трешања. Али, примјетна је разлика у цијени, јер су ове године оне коштале 35.987,28 КМ, а лани 21.592,35 КМ.
Тако је, према подацима УИО БиХ, ове године највише трешања увезено из Србије, и то 28,8 тона, затим из Молдавије 20 тона, док је око 5,6 тона трешања стигло у нашу земљу из Македоније.
Према ријечима Драгоје Дојчиновића, предсједника Удружења воћара РС, трешња и друго коштуњаво воће су због лоших временских услова слабо родили, и то не само код нас, већ у региони, али и у Европи.
– Забиљежене су изразито високе цијене те веома мала производња, можда свега 10 одсто производње трешње у цијелој Европи. Такође, била је и слаба куповна моћ, односно није била заинтересованих за куповину, а и те мале количине, које су понуђене у маркетима, пропале су због врло високих цијена – појашњава Дојчиновић.
Како каже, трешња пуно калира, а “ако се не прода за дан-два, може се бацити, а чак и да продавци снизе цијену, нико неће да купи воће које пропада”.
''На самом почетку је и било нешто потражње, али су цијене драстично скочиле, па и до 30 КМ по килограму. Мислим да није било смисла нудити такву цијену, јер што би грађани толико платили трешње, кад за ту цијену могу купити килограм меса. Високе цијене ће, бојим се, бити код свих сорти воћа. Ово је била и те како изазовна година, па ће и све врсте воћа коштати више него раније'', рекао је Дојчиновић.
Снежана Шешлија, предсједница Удружења грађана ''Толеранцијом против различитости'' (ТоПееР), сматра да је начин организације код нас допринио тако малом увозу.
''Мислим да је била лоша политика код увоза, јер није добро планирано и није на вријеме речено да ће цијене бити такве какве јесу. Мало јесте и род заказао, али колико ја имам информацију, у одређеним дијеловима БиХ трешње су пропале, јер нису имали коме да их продају'', рекла је Шешлија за Независне.
Додаје да, иако смо се обавезали на увоз, то се показало да није било добро, јер је било немогуће формирати цијену која одговара грађанима.
''И након мјесец дана цијена је остала на неком недостижном нивоу, око 15-16 КМ, док је првих мјесец дана била око 20, па и до 25 КМ у неким градовима. Тако су грађани остали ускраћени за квалитет и нормалну цијену, а наши пољопривредни произвођачи нису имали коме да их пласирају, осим оних који продају на пијаци, мада ни ту нису биле нешто јефтиније. Ваљда је то политика цијена, дај само да што више добијем'', истакла је Шешлија.
Закључује како нико није очекивао да ће трешње толико коштати, ''јер су оне сезонско воће, које, ако се у року од седам дана не скине са дрвета, то је као да га нисте ни имали''.