Економисти Америчке банке засад одбацују забринутост у вези с падом цијена некретнина попут оног који се догодио у великој кризи 2008. године. Они сматрају да ситуација више подсјећа на осамдесете године прошлог вијека, што је поједнако лоше.
За разлику од 2008. године, нема доказа о прекомјерној градњи или прекомјерном задуживању становништва. Тренутно се тржиште некретнина више суочава с посљедицама строге монетарне политике, сличне оној из осамдесетих година, преноси тпортал.
Међутим, постоје неке кључне разлике, али главна порука аналитичара Америчке банке је да пред некретнинским тржиштем и даље напоран пут.
"Гледајући на претходне рецесије, сматрамо да су осамдесете године двадесетог вијека боље поређење за данашње тржиште него што је била криза на тржишту некретнина 2008. године", написали су Џесео Парк и Мајкл Гапен, амерички економисти. Ипак, додају да су "с обзиром на вјероватност дужег задржавања виших каматних стопа, опрезни у вези с могућим турбуленцијама које слиједе".
У годинама прије 2008. године, Америка је била у грађевинском заносу, што је довело до 'вишка изградње', написали су.
Иако се градња кућа повећала током прошле године, далеко заостаје за темпом којим су грађевинци имали од 2000. до 2006. године.
Кредити грађанима такође су се у том периоду далеко лакше одобравали како би се подстакла америчка економија након терористичких напада 11. септембра.
"Дуг домаћинстава је чинио 65 одсто расположивог дохотка у другом тромјесечју 2023. године, док је 2008. дуг становништва био једнак расположивом дохотку", додају економисти Банк оф Америца.
Тврде да се данашњи услови могу упоредити с осамдесетим годинама због високе инфлације, која је тада досезала чак 15 посто.
Како би сузбили раст цијена, централна банка ФЕД повећала је референтне камате с девет на чак 18 посто, што је јако наштетило тржишту некретнина јер је генерација бејби бумера кренула с куповином својих првих стамбених некретнина.
Као што су тад скочиле камате на кредите, тако су и сад просјечне камате на стамбене кредите скочиле на 7,49 посто што је погодило генерацију миленијалаца.
Гледајући унапријед, банкари и даље очекују ограничену доступност некретнина, високе цијене и недостатак радне снаге као изазове који ће потрајати неко вријеме. Приступачност и даље представља проблем јер раст цена некретнина и даље надмашује раст прихода.
"Држите се чврсто, биће турбулентно", закључили су економисти.