Извештај платформе BestBrokers.com упоређује цијене некретнина и просјечне плате у Европи, откривајући да је Данска најприступачнија земља за куповину куће.
С друге стране, земље попут Словачке и Босне и Херцеговине налазе се на дну листе, гдје је потребна чак деценија или више за куповину некретнине.
Куповина куће у Европи зависи од тога у којој земљу живите. Недавно објављени извјештај упоредио је цијене некретнина са бројем просјечних мјесечних плата потребних да се оне отплате, откривајући огромне разлике међу земљама.
Према истраживању платформе BestBrokers.com, Данска је земља у којој се најбрже може приуштити кућа у Европи. Анализирали су цијене некретнина, просјечне нето мјесечне приходе, инфлацију и "реалне" каматне стопе на стамбене кредите, које узимају у обзир утицај инфлације, у 62 земље свијета.
С обзиром на то да цијене и приходи знатно варирају од земље до земље, тим БестБрокерса одлучио је да тржиште некретнина сагледа кроз број плата потребних за куповину куће у различитим европским земљама - наведено је у извјештају.
Анализа није узела у обзир трошкове хране, становања, бриге о дјеци и других издатака, већ је рачуница теоретска. Резултати показују да просјечна цијена куће од 100 квадратних метара у Данској износи еквивалент од 114 просјечних плата, чинећи је најприступачнијом земљом у Европи за куповину некретнине.
Парадоксално, Данска је у 2023. била и најскупља земља ЕУ за трошкове живота, са цијенама роба и услуга које су биле 43% изнад просјека ЕУ, према подацима Еуростата.
Гдје је најтеже купити кућу?
На дну европске листе налазе се Босна и Херцеговина, Црна Гора, Словенија, Чешка и Словачка. У Словачкој просјечна цијена куће од 100 квадрата достиже чак 297 просјечних плата, што је готово 25 година рада.
Ако би неко могао да уштеди половину своје нето плате, и даље би му било потребно чак 50 година штедње за породичну кућу.
Најприступачније земље света за куповину некретнине
Најприступачнија земља на свету за куповину куће у односу на приходе је Јужна Африка, где је потребно 71 просечна плата за кућу од 100 квадратних метара.
Сједињене Америчке Државе су на другом месту, са 76 просечних плата, што је приближно шест година годишњих прихода.
Цијене некретнина у САД-у, међутим, значајно варирају од државе до државе. На самом дну светске листе налази се Непал, гдје је за куповину куће потребно чак 684 просјечне плате. Турска је одмах иза, са 631 платом – што одговара примањима током више од 52 године.
Овај извјештај осветљава колико економски услови и трошкови живота варирају широм свијета, остављајући многе да се питају: гдје је њихово мјесто под сунцем?
(б92)