Сви тржишни инспектори од јутрос су у циљаним контролама, првенствено цијена основних животних намирница у трговачким ланцима и маркетима широм Републике Српске. Упозоравају да ће неоправдана повећања, манипулисање цијенама и маржама и "лов у мутном" бити строго кажњени. Стручњаци тврде да примјери из региона јасно указују да су трговачки центри злоупотријебили повјерење купаца и неоправдано повећали цијене.
Јануар је већ уродио новим поскупљењима, а по свему судећи, цијене неће стагнирати ни у фебруару. Повећања цијена пекарских производа, према ријечима млинара и пекара, биће минимална, али загарантована. У просјеку цијене веће за 10 пфенига.
- Од 20. фебруара би требало да поскупе пекарски производи. Знамо да су остали производи поскупјели, поготово прехрамбени енергенти и остале сировине. Ми нисмо журили, сачекали смо мало - истиче предсједник Удружења млинара и пекара регије Бијељина Раденко Пелемиш.
У Федерацији није било чекања, па тако у појединим пекарама, за 10 кифли потребно је и до 15 КМ. Формирање финалних цијена, зависи од бројних улазних параметара, а неријетко су и предмет малверзација и неизоставан дио сиве економије.
- Мислим да је простор код нас знатно смањен, али ако узмете примјер Хрватске, гдје је доминантно неколико европских ланаца који имају своје етикете и производе, апсолутно видимо реакције какве су да је ту било манипулација - наводи економиста Александар Љубоја.
Драган Јошић из Удружења за заштиту потрошача "Реакција" додаје да су разлике између појединих трговаца и производа огромне.
Марже, неоснована поскупљења и "лов у мутном", под лупом су и Републичког инспектората. Тржишна инспекција је у интензивној контроли, а фокус су основне животне намирнице.
- Податке до којих инспекција дође радом на терену, првенствено о износима маржи које трговци примјењују приликом формирања цијена, доставићемо Министарству трговине и туризма, као органу надлежном за креирање политика у области заштите потрошача - наводе из Инспектората Републике Српске.
Грађани су јасни - подржавају рад инспектора, али инсистирају на ригорознијим казнама.
Од фебруара скупље су и цигарете и то од 10 до 30 пфенига за паклицу. Ово поскупљење није условљено повећањем акциза. Иза њега стоје дистрибутери и дуванска индустрија.
- Они могу било када у години извршити корекцију цијена, с тим да су у обавези да доставе нове малопродајне цијене цигарета Управи за индиректно опорезивање минимално мјесец дана прије ступања на снагу нових цијена у које мора бити укалкулисана важећа акциза - наводи портпаролка Управе за индиректно опорезивање БиХ Дарјана Маглов.
Са поскупљењем цигарета годинама је цвјетала и илегална продаја. Укупна вриједнос
(РТРС)