Секретар Удружења грађевинарства и индустрије грађевинског материјала у Привредној комори Републике Српске Миле Петровић рекао је у јутарњем програму наше телевизије да је тржиште некретнина у Републици Српској стабилно.
"Градња у Српској је интензивна, потражња прати понуду а у одређеним моментима је и већа. Оно што је значајно за привреду, јесте да је сектор грађевинарства стабилан јер он је грана привреде која вуче остале привредне гране. С обзиром на актуелне пројекте, оне који су у најави, и они који су скоро кренули са реализацијом очекујемо стабилну сезону“, рекао је он.
Како каже, на формирање цијена утичу локација, грађевински материјал, пројектовање, извођење, радна снага, инфлаторна кретања, каматне стопе - све су то, каже, елементи који одређују све ово што се дешава на тржишту као и геополитичка ситуација.
"Цијене у Бањалуци се крећу од 4.000-4.500 КМ у граду, на периферији око 3.000 КМ па навише. Имамо и изузетних случајева гдје су цијене више али то није правило јер су то станови који се раде по жељи купца гдје су у завршне радове улаже више средстава. Купци траже да буду љепши станови и уграђени скупљи материјали. Градња је интензивна у Требињу, Источном Сарајеву, Бијељини, Приједору - то су градови у којима се тражи стан више, гдје инвеститори у самој градњи распродају све. У различитим добима године појаве се подаци да је смањена продаја али то је само ако се ради о неким посебним интервалима као када су празници, славе“, додао је.
Истиче да је цијена земљишта у 2024. годину око пет-шест одсто скочила и она је озбиљна ставка која утиче на цијене станова.
"Ондје гдје имамо локације гдје је регулационим планом предвиђена градња стамбених објеката цијене су јако високе. У ширем градском језгру је тешко доћи до плацева за градњу“, додао је.
Истиче да су одређени инвеститори већ у јануару подигли цијене квадрата.
"Ниједан инвеститор нема интерес да гради а да не може продати стан. Сви улазни параметри који чине одређени трошак инвеститору они расту константно, цијене земљишта, зараде радника, цијене грађевинског материјала је тренутно стабилна али је претходно поскупјела а све то утиче на цијене“, рекао је.
У наставку погледајте опширније: