У Универзитетском клиничком центру (УКЦ) Републике Српске данас је отворен реконструисани тријажни пункт, који ће допринијети бољем и бржем збрињавању хитних пацијената.
Генерални директор УКЦ-а Српске Владо Ђајић рекао је да ће пункт радити по манчестер тријажном систему, односно одређена стања пацијента по хитноћи биће означена различитим бојама.
"Тиме ћемо допринијети бржој тријажи наших пацијената, што је нарочито важно за пацијенте који су животно угрожени. Пацијент након брзе обраде за 10 или 15 минута може да буде у операционој сали", рекао је Ђајић новинарима у Бањалуци.
Начелник Ургентног центра УКЦ-а Српске Славица Зељковић рекла је да у Ургентном центру дневно буде око 200 пацијената, који су сви болесни, али нису једнако животно угрожени.
"Манчестер систем омогућава да се међу њима препозна који је пацијент највише угрожен, те да медицинске сестре, које су прошле обуку и имају потребно знање, одреде којом линијом хитности, црвеном, наранџастом, жутом или зеленом пацијент треба да иде", рекла је Зељковићева.
Тако је црвена трака за најтеже случајеве, наранџаста за тешке, док су зелена, жута и плава за блаже облике, односно пацијенте који могу чекати.
Специјалиста здравствене његе и инструктор манчестерског система тријаже из УКЦ-а Љубљана Тина Грос изразила је задовољство што је имала прилику да буде дио историјског почетка, важног за унапређење здравствене заштите у Републици Српској.
"Већ дуго година примјењујемо овај систем и из искуства знамо да је добар и сигуран за пацијенте. Нашим колегама из УКЦ-а Српске, које смо обучавали, добро иде тај посао и желимо им успјех у раду", рекла је Гросова.