У Клиници за кардиологију Универзитетског клиничког центра Републике Српске данас и сутра се одржава едукација на тему: кардио-пулмонални тест оптерећења.
Значај едукације огледа се у примјени најсавременијих дијагностичких метода у обољењима срца и плућа.
"Ова дијагностичка метода је посебно значајна за пацијенте са срчаном инсуфицијенцијом, код постављања индикације за кардиохируршку уградњу апарата за побољшање рада срца, као и код постављања индикације за трансплантацију срца. УКЦ Републике Српске располаже апаратом најновије генерације и водећи је центар за ову дијагностику у Републици Српској и БиХ. Први дан едукације су теоретска предавања, а други дан је намијењен за практичан рад са пацијентима код којих постоји индикација за наведену дијагностику“, наведено је из УКЦ-а Српске.
Генерални директор УКЦ-а Српске Владо Ђајић рекао је да је ова едукација још једна побједа установе на чијем је челу јер раде на унапређењу здравственог система.
"Подижемо ниво пружања здравствених услуга нашим пацијентима, набављамо савремену опрему, а истовремено едукујемо наш медицински кадар. Једно велико хвала професорици Поповић, академику Остојићу, начелници Ковачевић Прерадовић и свим љекарима на труду и ангажману за унапређење здравственог система Републике Српске и УКЦ Републике Српске“, рекао је генерални директор УКЦ Републике Српске Владо Ђајић.
Начелник Клинике за кардиологију Тамара Ковачевић Прерадовић рекла је да ће на едукацији бити ријечи о кардиопулмоналном тесту оптерећења што је једна од важних тема из области кардиологије.
"Са нама су данас овдје највећи експерти из ове области проф. др Дејана Поповић из Клиничког центра Србије и академик Миодраг Остојић. Све ове активности не би биле могуће да нема залагања запослених и подршке генералног директора Владе Ђајића. Едукација коју спроводимо односи се на пацијенте са срчаном слабошћу, те захваљујући опреми коју посједујемо дијагностикујемо и одређујемо терапијске модалитете лијечења. Отварањем Клинике за кардиохирургију увезали смо лијечење пацијената, а радићемо на томе да организујемо едукације на ову тему и за остале болнице у Републици Српској. Што се тиче примјене ове методе јединствени смо у Републици Српској и БиХ и на ту чињеницу сам посебно поносна“, рекла је проф. др Тамара“, начелник Клинике за кардиологију Тамара Ковачевић Прерадовић.
Професор доктор Дејана Поповић рекла је да јој је задовољство што се у УКЦ-у Српске имплементира једна савремена метода која ће много помоћи у дијагностици, одабиру терапије и праћењу ефеката терапије, како срчаних тако и пулмолошких пацијената.
"Све је то омогућено великим трудом, визијом и иновативношћу мојих домаћина и веома сам поносна да УКЦ Републике Српске постаје водећи у региону и да ће бити у прилици да прати савремени свет. Ово је један значајан корак у унапређену здравствене заштите и Републике Српске и региона, као и у умањењу трошкова лијечења. Захваљујем се мојим домаћинима и надам се да ћемо будућим радом, едукацијом кадра и сарадњом заједно доћи до још бољих резултата“, изјавила је проф. др Дејана Поповић.
Академик професор доктор Миодраг Остојић рекао је да је му је задовољство што учествује у једном континуираном експоненцијалном развоју кардиологије у УКЦ Републике Српске.
"Ово што данас радимо овдје - кардиопулмонални тест оптерећења могли сте раније да видите у научнофантастичним филмовима, он се радио астронаутима, пилотима и спортистима. Међутим, ова метода се приближила обичном човјеку. Опрема која је овдје стигла је искориштена на прави начин. Ово је један од даљих показатеља напретка не само клиничке кардиологије, већ и научноистраживачког рада који се овдје његује“, рекао је академик проф. др Миодраг Остојић.