Министар унутрашњих послова

Каран: Ово је једино рјешење за уставну кризу у БиХ

  • Извор: СРНА
  • 19.05.2025. 16:24

Министар унутрашњих послова Републике Српске Синиша Каран рекао је на 13. Међународном правном форуму у Санкт Петербургу да је једини начин рјешавања велике уставне дејтонске кризе у БиХ дијалог домаћих лидера у БиХ који представљају суверену изборну вољу народа, без уплитања било кога са стране.

Каран је истакао да је уставно-правна, дејтонска и политичка криза у БиХ и Републици Српској проузрокована рушењем кључних принципа Устава БиХ на којима се он заснива, прије свега владавине права и правне државе, уставности и законитости, као и поштовања демократије засноване на отвореним и поштеним изборима.

"Да би апсурд био потпуно јасан, то чини обични грађанин, странац који се лажно представља као високи представник и дјелује мимо Анекса 10, чиме додатно урушава овај међународни споразум", нагласио је Каран у обраћању на панелу "Суверено и универзално у контексту глобалне трансформације свијета".

Зељковић: Крајње вријеме да бошњачки политичари сједну сами са собом

Зељковић: Крајње вријеме да бошњачки политичари сједну сами са собом

Доказ да је кључни носилац суверенитета народ је, каже Каран, и стварање Републике Српске у миру 9. јануара 1992. године, у процесу распада Социјалистичке Федеративне Републике Југославије, а на основу уставног права на самоопредјељење народа и била је држава са пуним капацитетом у периоду 1992–1995. године, те је као таква ушла у дејтонске мировне преговоре.

"Потписивањем Општег оквирног споразума за мир у БиХ, међународног мировног уговора познатијег као Дејтонски споразум, 21. новембра 1995. године створена је новонастала БиХ као федерална мултиетничка асиметрична сложена државна заједница два ентитета Републике Српске и Федерације БиХ", напоменуо је Каран.

'Умјесто да рјешава проблеме у БиХ, Конаковић тражи неког другог да то ради и то на штету српског народа'

'Умјесто да рјешава проблеме у БиХ, Конаковић тражи неког другог да то ради и то на штету српског народа'

Он је рекао да Устав у потпуности афирмише два кључна носиоца суверенитета, а то су три конститутивна народа и два ентитета.

"При томе Устав разрађује и механизам остварења тог суверенитета кроз паритетни састав свих институција на нивоу БиХ, три народа и два ентитета, компромис као једини начин доношења заједничких одлука и кључни елемент новостворене федералне БиХ, подјела надлежности по принципу савремених федерација да само дио надлежности је дат БиХ, а све остале ентитетима по принципу пресумпције надлежности", нагласио је Каран.

Он је рекао да је за ових 30 година на неуставан начин Републици Српској одузето више од 100 кључних надлежности, оружане снаге, финансије, дио полиције, комплетан правосудни систем.

Позната имена судија у другостепеном поступку против Додика?

Позната имена судија у другостепеном поступку против Додика?

"Данас, 30 година након Дејтонског споразума, константно се руше ови принципи од дјела међународне заједнице, свих високих представника, на челу са нелегитимним странцем Шмитом, Уставног суда БиХ, вануставног Суда и Тужилаштва БиХ, са једним искључивим циљем да се сруши суверенитет три народа и два ентитета и преда у руке само једном већинском бошњачком народу, претварајући федералну мултиетничку БиХ у унитарну", нагласио је Каран.

Он је истакао да је врхунац таквог дјеловања рушилаца Дејтона и Устава БиХ политички прогон свих носилаца државне власти у Српској - предсједника Републике, предсједника Владе и Народне скупштине, као и већег дијела министара, са коначним циљем нестанка Републике Српске.

"Као један од разлога напада на српски народ и Републику Српску је и наш принципијелан став о пуној подршци Русији и руском народу. Ово је прилика да се захвалимо Русији и руском народу на подршци Републици Српској и досљедном поштовању међународног права", навео је Каран.

Према његовим ријечима, ниједан појединац нити високи представник, а посебно не онај који није именован у складу са предвиђеним процедурама не може бити изнад демократски изабраних институција јер је народна воља изражена на изборима једини и стварни суверен.

"Такође, нажалост, што је тешко разумјети у модерном демократском свијету, као један од алата за остваривање унитаристичких тежњи у БиХ је и Уставни суд БиХ, који иако надлежан да штити Устав БиХ, доноси одлуке супротне Уставу БиХ, на начин да три странца која се и данас налазе у Уставном суду са двојицом бошњачких судија доносе одлуке мимо уставне надлежности и уставно правне природе, искључиво афирмишући кроз такве одлуке политичке захтјеве само једног народа", рекао је Каран.

Он је рекао да су све ово апсурди због којих је Република Српска данас приморана, али и одлучна да се брани свим политичким, правним и демократским средствима и осигурава и чува своју уставнп правну позицију базирану на Уставу БиХ, кроз уставне механизме те заштите, а то су паритет већинске народне воље сва три народа у саставу заједничких институција, консензус као начин доношења одлука и подјела надлежности као базни федерални принцип.

"У том смислу дијалог домаћих лидера без уплитања било кога са стране, а који представљају суверену изборну вољу народа једини је начин рјешавања ове велике уставне дејтонске кризе у БиХ", поручио је Каран.

Према његовим ријечима, концепт глобализације показује своја ограничења и ери либералне демократије у међународним односима је дошао крај.

Каран је истакао да, без обзира на покушаје да се у међународном праву и међународним односима промијени концепт суверенитета, он је и данас један од основних начела међународног права и односа између држава и других субјеката.

"Данас се рађа један нови, вјерујем правичнији свијет, мултиполарни свијет у којем ће се поштовати суверенитет, интегритет и интереси свих земаља и народа, како оних великих тако и нас по броју малих народа, а лидери овог новог свијета, велике силе попут Руске Федерације, сигуран сам да ће, као и до сада, своје дјеловање темељити на принципима поштовања суверенитета и интереса свих земаља, права народа на самоопредјељење, те да ће се залагати за повратак поштовању и примјени међународног права", поручио је Каран.

Министар Каран борави у службеној посјети Санкт Петербургу на 13. Међународном правном форуму, на позив министра правде Руске Федерације Константина Чујченка, као и извршног секретара Организационог одбора Петербуршког међународног правног форума Антона Кобјакова.

Форум се одржава уз подршку предсједника Руске Федерације Владимира Путина и у организацији руског Министарства правде и Фондације "Росконгрс". На њему се окупља више од пет хиљада представника правне заједнице, пословних и академских кругова Русије и иностраних земаља.

Пратите нас и путем Вибера