Кристијан Шмит ништа не може наметнути, јер он није високи представник а Њемачка би била срећна да се није уплела у аферу "Крстијан Шмит", поручио је правник Огњен Тадић у интервјуу за Глас Српске.
Како је рекао Тадић, Шмит само може дати повод за одговор који је Република Српске већ објавила у случају да се на силу покуша отети њена имовина.
"Тај одговор је стварање дистанце, одмицање од рушилаца Дејтонског мировног споразума и то у виду проглашавања самосталности, а како би се Република Српска заштитила од било кога ко руши Дејтонски мировни споразум, и да би на тај начин сачувала колико-толико и оно што би таквим рушењима претекло од самог споразума“, рекао је Тадић.
Тадић каже да је Дејтонским мировним споразумом укинут Устав Републике БиХ из 1993. године који је имао једно читаво поглавље под називом “Друштвено-економско уређење”.
"Тиме су органи БиХ изгубили било какве надлежности за доношење имовинских закона и регулисање те области. То је договорено у Дејтону и потписано у Паризу. Споразумом је верификовано стање ствари по овој теми које је важило на дан његовог потписивања, а то значи Устав Републике Српске који садржи поглавље 'Економско и социјално уређење' на основу кога Република Српска има надлежности за доношење имовинских закона и регулисање те области. Ту се, дакле, нема шта расправљати. Република Српска и ФБиХ имају надлежност да регулишу ова питања, а свако ко није задовољан начином регулације има право да се обрати уставним судовима Републике Српске и ФБиХ. Уставни суд БиХ са свим тим нема везе и противуставно је све што је до сада радио на овим питањима“, каже Тадић.
Тадић је рекао да од истраге коју је покренула СИПА у вези са боравком Шмита и његовог обезбјеђења у БиХ очекује да утврди оно што већ знамо.
"Кристијан Шмит нелегално борави у БиХ, нелегално користи стране плаћенике као личну гарду и нелегално му је издата легитимација у Министарству иностраних послова БиХ“, појаснио је Тадић.
Предсједник Републике Српске Милорад Додик недавно се састао са специјалним представником Њемачке за западни Балкан Мануелом Зарацином, а Тадић каже да се њему лично чини да би Њемачка била срећна да се није уплела у међународну аферу “Кристијан Шмит”, а "чиме је свом до сада проходном утицају на Балкану затворила нека важна врата“.
"Они од Шмита немају никакве користи, него само штету. Чини ми се дугорочну“, рекао је Тадић.
Када је у питању актуелна политичка ситуација у БиХ, Тадић каже да запад има ограничене ресурсе које може да одвоји на управљање у БиХ.
"Зато су примијенили модел који их лишава сваке одговорности иако су преко функције високог представника имали практично неограничену власт, а на другој страни, за све што не ваља оптужују домаће политичаре. И све то флоскулом 'треба да се договорите', док иза завјесе чине све да тај договор учине немогућим и да што дуже продуже страну доминацију“, рекао је Тадић.
Тадић додаје да је безброј примјера за ову тезу, а посљедњи је подизање оптужнице против предсједника Милорада Додика и директора “Службеног гласника” Милоша Лукића "након састанка у Сарајеву на коме су се странке које чине власт суштински биле договориле о рјешењу свих четрнаест приоритета везаних за ЕУ“.
Предсједник Српске недавно је предложио политичким партнерима из ФБиХ да буде потписан споразум о доношењу декларације о суверенитету БиХ, чији је фокус стављен на одлазак иностраних судија из Уставног суда БиХ као и на затварање ОХР-а. Тадић каже да се нада како ће друга страна прихватити овај приједлог.
"Приједлог предсједника Додика долази у правом и, рекао бих, једином могућем тренутку због тога што сукоб великих сила у Савјету безбједности УН онемогућава избор високог представника и први пут у историји БиХ отвара јој могућност да искорачи испод стране власти, ослободи се протектората и коначно постане равноправна чланица међународне заједнице. То би јој била одлика суверености и државности која је много значајнија од свих досадашњих унутрашњих реформи у којима је пресипала из шупљег у празно надлежности разних нивоа и суштински ништа није постигла", навео је Тадић.
Тадић додаје да политичко Сарајево мора знати да ће, ако пропусти тај историјски моменат, то бити на дуготрајну штету БиХ.
"Све што су до сада покушали на ревизији или рушењу Дејтонског мировног споразума, а што је врхунац могло имати тзв. априлским пакетом, пропало је неповратно. Очито да су били обузети идејом да Дејтонски мировни споразум препакују у нешто што је налик Таифском споразуму из 1989. године, који власт дијели између муслимана и хришћана уз тенденцију муслиманске превласти, али тај споразум ни у једнонационалном Либану није обезбиједио мир и стабилност, па како би нешто слично у вишенационалној и од Либана још сложенијој заједници БиХ?!“, навео је Тадић у интервјуу за Глас Српске.
Политичко Сарајево такође мора да се суочи, додаје Тадић, са чињеницом да су сада потпуно мртви и неупотребљиви пројекти злоупотребе Уставног суда БиХ и Комшића.
"Они им више никакву корист не могу донијети, а и до сада су од њих имали само штету, јер се њиховом злоупотребом ништа суштински није промијенило у Дејтонском споразуму, а изгубљене су деценије у току којих смо на основу тог споразума могли створити нормалан живот и већ бити у ЕУ“, рекао је Тадић.
Тадић каже да је европски пут немогућ док год је у БиХ међународни протекторат.
"Многима су пуна уста прича о Европској унији, али не као политичког циља, него као политичког средства за рушење Дејтонског мировног споразума“, рекао је Тадић.