Pravnik

Tadić: Njemačka bi bila srećna da se nije uplela u aferu "Kristijan Šmit"

  • Izvor: ATV
  • 02.10.2023. 08:50
  • 10:50

Kristijan Šmit ništa ne može nametnuti, jer on nije visoki predstavnik a Njemačka bi bila srećna da se nije uplela u aferu "Krstijan Šmit", poručio je pravnik Ognjen Tadić u intervjuu za Glas Srpske.

Kako je rekao Tadić, Šmit samo može dati povod za odgovor koji je Republika Srpske već objavila u slučaju da se na silu pokuša oteti njena imovina. 

"Taj odgovor je stvaranje distance, odmicanje od rušilaca Dejtonskog mirovnog sporazuma i to u vidu proglašavanja samostalnosti, a kako bi se Republika Srpska zaštitila od bilo koga ko ruši Dejtonski mirovni sporazum, i da bi na taj način sačuvala koliko-toliko i ono što bi takvim rušenjima preteklo od samog sporazuma“, rekao je Tadić.

Tadić kaže da je Dejtonskim mirovnim sporazumom ukinut Ustav Republike BiH iz 1993. godine koji je imao jedno čitavo poglavlje pod nazivom “Društveno-ekonomsko uređenje”. 

Osumnjičeni za ubistvo inspektora već osuđivan, na slobodi čekao pravosnažnost presude

Osumnjičeni za ubistvo inspektora već osuđivan, na slobodi čekao pravosnažnost presude

"Time su organi BiH izgubili bilo kakve nadležnosti za donošenje imovinskih zakona i regulisanje te oblasti. To je dogovoreno u Dejtonu i potpisano u Parizu. Sporazumom je verifikovano stanje stvari po ovoj temi koje je važilo na dan njegovog potpisivanja, a to znači Ustav Republike Srpske koji sadrži poglavlje 'Еkonomsko i socijalno uređenje' na osnovu koga Republika Srpska ima nadležnosti za donošenje imovinskih zakona i regulisanje te oblasti. Tu se, dakle, nema šta raspravljati. Republika Srpska i FBiH imaju nadležnost da regulišu ova pitanja, a svako ko nije zadovoljan načinom regulacije ima pravo da se obrati ustavnim sudovima Republike Srpske i FBiH. Ustavni sud BiH sa svim tim nema veze i protivustavno je sve što je do sada radio na ovim pitanjima“, kaže Tadić.

Tadić je rekao da od istrage koju je pokrenula SIPA u vezi sa boravkom Šmita i njegovog obezbjeđenja u BiH očekuje da utvrdi ono što već znamo.

"Kristijan Šmit nelegalno boravi u BiH, nelegalno koristi strane plaćenike kao ličnu gardu i nelegalno mu je izdata legitimacija u Ministarstvu inostranih poslova BiH“, pojasnio je Tadić.

Poslušajte audio snimak: Bojan Mijailović je strijeljan!

Poslušajte audio snimak: Bojan Mijailović je strijeljan!

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik nedavno se sastao sa specijalnim predstavnikom Njemačke za zapadni Balkan Manuelom Zaracinom, a Tadić kaže da se njemu lično čini da bi Njemačka bila srećna da se nije uplela u međunarodnu aferu “Kristijan Šmit”, a "čime je svom do sada prohodnom uticaju na Balkanu zatvorila neka važna vrata“. 

"Oni od Šmita nemaju nikakve koristi, nego samo štetu. Čini mi se dugoročnu“, rekao je Tadić.

Kada je u pitanju aktuelna politička situacija u BiH, Tadić kaže da zapad ima ograničene resurse koje može da odvoji na upravljanje u BiH. 

"Zato su primijenili model koji ih lišava svake odgovornosti iako su preko funkcije visokog predstavnika imali praktično neograničenu vlast, a na drugoj strani, za sve što ne valja optužuju domaće političare. I sve to floskulom 'treba da se dogovorite', dok iza zavjese čine sve da taj dogovor učine nemogućim i da što duže produže stranu dominaciju“, rekao je Tadić.

ЕKSKLUZIVNO: Zbog ubistva policijskog inspektora uhapšen sin narodnog poslanika

ЕKSKLUZIVNO: Zbog ubistva policijskog inspektora uhapšen sin narodnog poslanika

Tadić dodaje da je bezbroj primjera za ovu tezu, a posljednji je podizanje optužnice protiv predsjednika Milorada Dodika i direktora “Službenog glasnika” Miloša Lukića "nakon sastanka u Sarajevu na kome su se stranke koje čine vlast suštinski bile dogovorile o rješenju svih četrnaest prioriteta vezanih za ЕU“.

Predsjednik Srpske nedavno je predložio političkim partnerima iz FBiH da bude potpisan sporazum o donošenju deklaracije o suverenitetu BiH, čiji je fokus stavljen na odlazak inostranih sudija iz Ustavnog suda BiH kao i na zatvaranje OHR-a. Tadić kaže da se nada kako će druga strana prihvatiti ovaj prijedlog.

"Prijedlog predsjednika Dodika dolazi u pravom i, rekao bih, jedinom mogućem trenutku zbog toga što sukob velikih sila u Savjetu bezbjednosti UN onemogućava izbor visokog predstavnika i prvi put u istoriji BiH otvara joj mogućnost da iskorači ispod strane vlasti, oslobodi se protektorata i konačno postane ravnopravna članica međunarodne zajednice. To bi joj bila odlika suverenosti i državnosti koja je mnogo značajnija od svih dosadašnjih unutrašnjih reformi u kojima je presipala iz šupljeg u prazno nadležnosti raznih nivoa i suštinski ništa nije postigla", naveo je Tadić.

Tadić dodaje da političko Sarajevo mora znati da će, ako propusti taj istorijski momenat, to biti na dugotrajnu štetu BiH.

"Sve što su do sada pokušali na reviziji ili rušenju Dejtonskog mirovnog sporazuma, a što je vrhunac moglo imati tzv. aprilskim paketom, propalo je nepovratno. Očito da su bili obuzeti idejom da Dejtonski mirovni sporazum prepakuju u nešto što je nalik Taifskom sporazumu iz 1989. godine, koji vlast dijeli između muslimana i hrišćana uz tendenciju muslimanske prevlasti, ali taj sporazum ni u jednonacionalnom Libanu nije obezbijedio mir i stabilnost, pa kako bi nešto slično u višenacionalnoj i od Libana još složenijoj zajednici BiH?!“, naveo je Tadić u intervjuu za Glas Srpske.

Еrdogan jasan: Turska više ništa ne očekuje od Brisela!

Еrdogan jasan: Turska više ništa ne očekuje od Brisela!

Političko Sarajevo takođe mora da se suoči, dodaje Tadić, sa činjenicom da su sada potpuno mrtvi i neupotrebljivi projekti zloupotrebe Ustavnog suda BiH i Komšića. 

"Oni im više nikakvu korist ne mogu donijeti, a i do sada su od njih imali samo štetu, jer se njihovom zloupotrebom ništa suštinski nije promijenilo u Dejtonskom sporazumu, a izgubljene su decenije u toku kojih smo na osnovu tog sporazuma mogli stvoriti normalan život i već biti u ЕU“, rekao je Tadić.

Tadić kaže da je evropski put nemoguć dok god je u BiH međunarodni protektorat.

"Mnogima su puna usta priča o Еvropskoj uniji, ali ne kao političkog cilja, nego kao političkog sredstva za rušenje Dejtonskog mirovnog sporazuma“, rekao je Tadić.

Pratite nas i putem Vibera