Повезати континуитет првог устава из 1992. и регулисати нека друга питања која су од значаја за будућност Републике - ово су, између осталог, циљеви новог устава Српске о чијем је нацрту данас одржана прва јавна расправа. Први устав Српске, донесен у фебруару 1992. најстарији је такав акт у дејтонској БиХ а претрпио је много амандмана, укључујући и оне које је наметнуо Волфганг Петрич.
"Све оно што није дало одређене резултате, поготово оно што је наметнуто одлукама високих представника, а не на добровољној бази, већ силом, пријетњом и принудом, за то има упоришта за враћање тамо гдје се и налази. Ви знате да је Република Српска потписник свих 11 анекса, то је опет ствар за процедуре које су предвиђене актима на нивоу БиХ и Републике Српске“, каже предсједник Радне групе за израду новог устава Витомир Поповић.
У Радној групи за израду новог устава је и СДС-ов Дарко Берјан. Он мисли да овако не би требало да се ради.
"Да се један устав сваке земље, па и Републике Српске не доноси на пречац, већ он треба да пређе и шири консензус и академске заједнице и свих релевантних чинилаца друштва у Републици Српској“, рекао је члан Радне групе за израду новог устава Дарко Берјан.
Чудна изјава с обзиром на то да долази са јавне расправе, прве у низу, које се и организују како би шира заједница била укључена у овај процес. Има и оних који не сумњају да ће нови устав добити двотрећинску подршку у Народној Скупштини.
"Прилично сам убијеђен да хоће јер је ово битно питање за све грађане Српске и све народне посланике без обзира којој политичкој партији они припадају“, поручује члан Радне групе за израду новог устава Дамјан Шкипина.
Нови устав је и одговор на покушаје политичког Сарајева и Шмита да се Српска развласти и да јој се одузму надлежности загарантоване Дејтонским споразумом за мир.
"Српска кроз овај процес упражњава свој демократски капацитет, да уставотвори и да дјелује у оквиру својих Дејтоном прописаних надлежности, са нечим што је она унијела у дејтонску БиХ, а то је њена способност да има свој устав, да регулише своје аутономно уређење у задатим оквирима“, сматра члан Радне групе за израду новог устава Драган Дакић.
Парламент је, на посебној сједници, донио одлуку о нацрту устава Српске. Нова јавна расправа је сутра у Требињу.