Radna grupa

Održana prva javna rasprava o novom ustavu Srpske

  • Izvor: ATV
  • 31.03.2025. 19:20

Povezati kontinuitet prvog ustava iz 1992. i regulisati neka druga pitanja koja su od značaja za budućnost Republike - ovo su, između ostalog, ciljevi novog ustava Srpske o čijem je nacrtu danas održana prva javna rasprava. Prvi ustav Srpske, donesen u februaru 1992. najstariji je takav akt u dejtonskoj BiH a pretrpio je mnogo amandmana, uključujući i one koje je nametnuo Volfgang Petrič.

"Sve ono što nije dalo određene rezultate, pogotovo ono što je nametnuto odlukama visokih predstavnika, a ne na dobrovoljnoj bazi, već silom, prijetnjom i prinudom, za to ima uporišta za vraćanje tamo gdje se i nalazi. Vi znate da je Republika Srpska potpisnik svih 11 aneksa, to je opet stvar za procedure koje su predviđene aktima na nivou BiH i Republike Srpske“, kaže predsjednik Radne grupe za izradu novog ustava Vitomir Popović.

Srbiji prijeti rijedak klimatski fenomen

Srbiji prijeti rijedak klimatski fenomen

U Radnoj grupi za izradu novog ustava je i SDS-ov Darko Berjan. On misli da ovako ne bi trebalo da se radi. 

"Da se jedan ustav svake zemlje, pa i Republike Srpske ne donosi na prečac, već on treba da pređe i širi konsenzus i akademske zajednice i svih relevantnih činilaca društva u Republici Srpskoj“, rekao je član Radne grupe za izradu novog ustava Darko Berjan.

Osobine koje odaju ženskaroša: Prepoznajte ih na vrijeme

Osobine koje odaju ženskaroša: Prepoznajte ih na vrijeme

Čudna izjava s obzirom na to da dolazi sa javne rasprave, prve u nizu, koje se i organizuju kako bi šira zajednica bila uključena u ovaj proces. Ima i onih koji ne sumnjaju da će novi ustav dobiti dvotrećinsku podršku u Narodnoj Skupštini. 

"Prilično sam ubijeđen da hoće jer je ovo bitno pitanje za sve građane Srpske i sve narodne poslanike bez obzira kojoj političkoj partiji oni pripadaju“, poručuje član Radne grupe za izradu novog ustava Damjan Škipina. 

Sava kod Bijeljine u blagom porastu

Sava kod Bijeljine u blagom porastu

Novi ustav je i odgovor na pokušaje političkog Sarajeva i Šmita da se Srpska razvlasti i da joj se oduzmu nadležnosti zagarantovane Dejtonskim sporazumom za mir. 

"Srpska kroz ovaj proces upražnjava svoj demokratski kapacitet, da ustavotvori i da djeluje u okviru svojih Dejtonom propisanih nadležnosti, sa nečim što je ona unijela u dejtonsku BiH, a to je njena sposobnost da ima svoj ustav, da reguliše svoje autonomno uređenje u zadatim okvirima“, smatra član Radne grupe za izradu novog ustava Dragan Dakić.

Parlament je, na posebnoj sjednici, donio odluku o nacrtu ustava Srpske. Nova javna rasprava je sutra u Trebinju.

Pratite nas i putem Vibera