Професор уставног права Синиша Каран рекао је да се данас види сва историјска, државничка, друштвена и политичка вриједност чина оснивања Народне скупштине Републике Српске прије 33 године за српски народ и Републику Српску.
Каран је истакао да је те 1991. године оснивање Скупштина српског народа у БиХ у Сарајеву било одбрана српског народа од нестанка не само националног, културолошког и историјског, већ и егзистенцијалног.
"Оквир који је одмах створен 9. јануара 1992. године је Република Српска", нагласио је Каран.
Он је у изјави за СРНУ и РТРС напоменуо да своју књигу "Дејтонски чвор" промовише управо уочи обиљежавања 33 године од формирања Скупштине српског народа, те додао да то није случајност и није коинциденција.
"Оног часа када је формирана Скупштина српског народа Срби су били прегласани у Скупштини Социјалистичке Републике БиХ", рекао је Каран и додао да је моменат прегласавања био довољан сигнал за Србе.
Он је истакао државничку, политичку и друштвену одговорност, као и мудрост тадашњих српских представника који су препознали моменат да се организује Скупштина српског народа као највећа и најважнија институција одбране српског народа у вријеме распада СФРЈ.
Каран је рекао да је важно истаћи и да је то моменат када се распада СФРЈ, али у исто вријеме и по истом принципу распада се и БиХ.
Српски народ је по принципу самоопредјељења морао остварити институцију свог вођства, свог политичког представљања, а то је, каже Каран, тада била Скупштина српског народа.
"И то је био први конститутивни кључни акт стварања Републике Српске", навео је Каран.
Он је истакао да прави повезницу са данашњим временом јер је управо ове године донесена Декларација на Свесрпском сабору, која има исти циљ као и одлука српског народа из 1991. године да се заштити национална и политичка права Срба и заједничка будућности српског народа, гдје год да живи.
Каран је рекао да и данас констатује да народ који нема своју државу нестаје.
"Најбољи доказ за то су српски народ у Републици Српској и Србији који има своју државу. Тамо гдје се у Срби остали без своје државе они нестају нестају у процесу асимилације. Још једном велика захвалност за политичку зрелост и мудрост у том времену", рекао је Каран.
Скупштина српског народа у БиХ основана је у Сарајеву 24. октобра 1991. године. На тој првој сједници расписан је плебисцит и усвојена Декларација о остајању српског народа у заједничкој држави Југославији.
Референдум на којем су се Срби изјаснили о останку у Југославији одржан је 9. и 10. новембра 1991. године.Српски посланици сматрали су тада да је оснивање Скупштине српског народа у БиХ и конституисање Републике Српске било потребно за очување идентитета и државности Срба у БиХ.
Посланици Народне скупштине су 9. јануара 1992. године усвојили Декларацију о проглашењу Републике српског народа БиХ и тај дан се у Републици Српској обиљежава као Дан Републике.
Народна скупштина је 28. фебруара 1992. године донијела Устав, као утемељење правне моћи, сигурности, легалитета и легитимитета Републике Српске.