Profesor ustavnog prava Siniša Karan rekao je da se danas vidi sva istorijska, državnička, društvena i politička vrijednost čina osnivanja Narodne skupštine Republike Srpske prije 33 godine za srpski narod i Republiku Srpsku.
Karan je istakao da je te 1991. godine osnivanje Skupština srpskog naroda u BiH u Sarajevu bilo odbrana srpskog naroda od nestanka ne samo nacionalnog, kulturološkog i istorijskog, već i egzistencijalnog.
"Okvir koji je odmah stvoren 9. januara 1992. godine je Republika Srpska", naglasio je Karan.
On je u izjavi za SRNU i RTRS napomenuo da svoju knjigu "Dejtonski čvor" promoviše upravo uoči obilježavanja 33 godine od formiranja Skupštine srpskog naroda, te dodao da to nije slučajnost i nije koincidencija.
"Onog časa kada je formirana Skupština srpskog naroda Srbi su bili preglasani u Skupštini Socijalističke Republike BiH", rekao je Karan i dodao da je momenat preglasavanja bio dovoljan signal za Srbe.
On je istakao državničku, političku i društvenu odgovornost, kao i mudrost tadašnjih srpskih predstavnika koji su prepoznali momenat da se organizuje Skupština srpskog naroda kao najveća i najvažnija institucija odbrane srpskog naroda u vrijeme raspada SFRJ.
Karan je rekao da je važno istaći i da je to momenat kada se raspada SFRJ, ali u isto vrijeme i po istom principu raspada se i BiH.
Srpski narod je po principu samoopredjeljenja morao ostvariti instituciju svog vođstva, svog političkog predstavljanja, a to je, kaže Karan, tada bila Skupština srpskog naroda.
"I to je bio prvi konstitutivni ključni akt stvaranja Republike Srpske", naveo je Karan.
On je istakao da pravi poveznicu sa današnjim vremenom jer je upravo ove godine donesena Deklaracija na Svesrpskom saboru, koja ima isti cilj kao i odluka srpskog naroda iz 1991. godine da se zaštiti nacionalna i politička prava Srba i zajednička budućnosti srpskog naroda, gdje god da živi.
Karan je rekao da i danas konstatuje da narod koji nema svoju državu nestaje.
"Najbolji dokaz za to su srpski narod u Republici Srpskoj i Srbiji koji ima svoju državu. Tamo gdje se u Srbi ostali bez svoje države oni nestaju nestaju u procesu asimilacije. Još jednom velika zahvalnost za političku zrelost i mudrost u tom vremenu", rekao je Karan.
Skupština srpskog naroda u BiH osnovana je u Sarajevu 24. oktobra 1991. godine. Na toj prvoj sjednici raspisan je plebiscit i usvojena Deklaracija o ostajanju srpskog naroda u zajedničkoj državi Jugoslaviji.
Referendum na kojem su se Srbi izjasnili o ostanku u Jugoslaviji održan je 9. i 10. novembra 1991. godine.Srpski poslanici smatrali su tada da je osnivanje Skupštine srpskog naroda u BiH i konstituisanje Republike Srpske bilo potrebno za očuvanje identiteta i državnosti Srba u BiH.
Poslanici Narodne skupštine su 9. januara 1992. godine usvojili Deklaraciju o proglašenju Republike srpskog naroda BiH i taj dan se u Republici Srpskoj obilježava kao Dan Republike.
Narodna skupština je 28. februara 1992. godine donijela Ustav, kao utemeljenje pravne moći, sigurnosti, legaliteta i legitimiteta Republike Srpske.