Otac savremene diplomatije Henri Kisindžer preminuo je u stotoj godini.
Kisindžerovo iskusno gledište postojanja BiH i ratova na prostoru bivše SFRJ, uveliko su se razlikovali od zvanične politike SAD-a tih godina.
Takođe, on je drugačije i gledao na Rusiju, u odnosu na svoje sunarodnike.
O tome je pričao za Si-Еn-Еn.
Kisindžer, koji se sretao sa Putinom više od 20 puta, objasnio je da je ruski predsjednik prije svega patriota. Rekao je da se Putin osjećao poniženim zbog svega što je Rusija prolazila devedesetih.
“Putin je veoma osjetljiv na to što doživljava kao miješanje u unutrašnje stvari Rusije. I više od toga, osjetljiv je na Ameriku, koja podržava njegove političke suparnike, sa ciljem da ih podstiče na svrgavanje predsjednika”, objasnio je Kisindžer.
Putin se sreo sa Kisindžerom u Moskvi sredinom januara. Tada je Putin rekao Kisindžeru da ga smatra jednim od najboljih i najsuptilnijih eksperata američko-ruskih odnosa.
Kisindžer je tada rekao da je od ruskog lidera mnogo naučio i da vjeruje da će se odnosi Amerike i Rusije poboljšati, jer su odnosi Vašingtona i Moskve jedni od ključnih u svijetu.
U martu 2009. Kisindžer je doveo u Moskvu grupu uticajnih američkih političara na razgovor sa Putinom u “okvirima povjerljivog dijaloga”.
Kisindžer je bio savjetnik za nacionalnu bezbjednost SAD od 1969, a državni sekretar od 1973. do 1977. Mnogi ga smatraju ključnom figurom u diplomatskoj aktivnosti smanjenja zategnutosti između Amerike i SSSR sedamdesetih. Dobitnik je Nobelove nagrade 1973. za mir.
Veliku školu diplomatije i odnosa Zapada prema Rusiji Vladimir Putin je naučio na primjeru Borisa Jeljcina.