Британски врховни суд једногласно је пресудио да се термини жене и род у Закону о равноправности из 2010. односе искључиво на биолошки пол, а не на законски признати род на основу родног идентитета, преноси Би-Би-Си .
Пресуда је донијета у контексту случаја који је пред судом покренуло шкотско удружење За жене Шкотске, а који се тицао питања да ли особа са потврдом о пола, којом је званично промијенио пол, може имати приступ правима и заштити намијењеним искључиво женама.
"Ово није тријумф једне групе над другом"
Суд је одбацио идеју да се пол може протумачити као „сертификовани пол” јер би, према судији лорду Хоџу, то створило хетерогене групе и нарушило јасноћу Закона о равноправности. Он је додао да би такво тумачење било недосљедно и нелогично, јер Закон предвиђа групну заштиту на основу биолошког пола, као и транзицију полова, али их третира као засебне категорије.
Пресуду од 88 страница донијеле су судије Лорд Хоџ, Лејди Роуз и Лејди Симлер. "Концепт рода је бинарни, особа је или мушко или женско. Иако се ријеч биолошки не помиње експлицитно, значење и језик Закона јасно указују на биолошке карактеристике које дефинишу пол", резоновали су они.
Суд је, међутим, упозорио да ову одлуку не треба тумачити као победу једне друштвене групе над другом. „Упозоравамо да се ова пресуда не тумачи као тријумф једне или више група на рачун других, то није случај“, рекао је лорд Хоџ.
Пред судом славили чланови удружења
Након пресуде, чланице и присталице "Фор Вумен Скотланд" славиле су испред суда, пјевајући да су женска права људска права, а било је и загрљаја и суза. Један од окупљених назвао је херојима жене које су изнеле случај пред Врховни суд.
Ова одлука потенцијално има значајне посљедице на примјену Закона о равноправности, посебно у контексту одвојених простора и услуга намијењених искључиво женама, као што су сигурне куће, женски затвори и спортска такмичења. Ово потврђује да се правна заштита у овим контекстима односи на особе женског биолошког пола.
(Индекс)