Руски предсједник Владимир Путин продужио је до 31. децембра указ којим се забрањује продаја руске нафте и нафтних деривата страним правним и физичким лицима ако уговори садрже услов о ограничењу цијене који су поставили Сједињене Америчке Државе и низ других земаља, наводи се у данас објављеној уредби.
Указ о примјени посебних економских мјера у сектору горива и енергије у вези са успостављањем максималне цијене руске нафте и нафтних деривата од неких страних земаља први пут је ступио на снагу 1. фебруара 2023. године и више пута је продужаван, пренио је Интерфакс.
Земље Групе 7 и Европска унија увеле су забрану увоза руске нафте и нафтних деривата, али су дозволиле бродовласницима својих земаља да их превозе и пружају посредничке и друге услуге ако се роба продаје по цијени која није већа од горње границе цијена коју су утврдиле поменуте државе.
Сврха ембарга и горње границе цијена на руску нафту и нафтне деривате је ограничавање прихода руског буџета од продаје енергената, уз одржавање снабдијевања нафтом и нафтним дериватима на свјетском тржишту.
Кремљ сматра да је поменути лимит вантржишни инструмент.
Сама предузећа и појединци, који су склопили уговоре о снабдијевању, дужни су да обезбиједе да уговори и њихове измјене не садрже одредбе о горњој цијени и морају да осигурају да се неспровођење овог услова прати до крајњег купца.