Свјетски медији пренијели су снимак говора човјека који је наводно наредио напад Хамаса на Израел - Мохамеда Деифа.
Глас на снимку је миран и прецизан док преноси поруку ужаса.
"У свјетлу континуираних злочина над нашим народом и у свјетлу окупације и негирања међународних закона и резолуција те у свјетлу америчке и западне подршке, одлучили смо да станемо на крај свему томе, како би непријатељ схватио да више не може уживати, а да не одговара", чује се на кратком снимку.
Глас који се чује на снимку, који је објављен неколико сати након напада на Израел, припада наводно Мохамеду Деифу, команданту војног крила палестинске милитантне групе Хамас и идејном творцу упада.
Током масовног напада настрадало је више од 1.000 људи на обје стране, а више од 2.000 их је повријеђено.
Напад је подигао вишедеценијску кампању Хамаса против јеврејске државе на бруталан и непредвидив ниво.
Док је порука емитована, стотине Хамасових бораца пробијале су граничну ограду између Појаса Газе и израелске територије, ширећи се по јужном Израелу под окриљем хиљада ракета.
ЗАМАЛО УБИЈЕН
Хамас је за неколико сати извео први напад без преседана против Израела, а такође је узео десетине талаца и одвео их у своју обалну енклаву.
Хамасови канали на друштвеним мрежама истовремено су објавили вјешто произведене видеозаписе који приказују његове милитанте како параглајдером прелазе границу те језиве слике мртвих војника и престрављених израелских цивила.
Деифово кодно име "Гост" је референца на праксу палестинских бораца који сваку ноћ проводе у дому другог симпатизера како би избјегли израелске обавјештајне службе.
Напад у суботу је био Деифов најхрабрији и најсмртоноснији напад до сада.
Прогоњен је од стране Израела деценијама и замало убијен у ваздушном нападу прије 20 година због кога је наводно остао у инвалидским колицима након што је изгубио руку и ногу.
Деифова способност да надмудри израелску војску, док убија и војнике и цивиле, обезбиједила му је поштовање милитаната.
Будући да је израелска војска наизглед затечена неспремна, Деиф се катапултирао у највише ешалоне палестинског вођства.
Засјенио је своје супарнике у Фатаху, умјеренијој фракцији коју фаворизује Запад, али и своје колеге у Хамасу који САД, ЕУ и Израел сматрају терористичком групом.
ХАМАС ОДВЕО ВЕЛИКИ БРОЈ ТАЛАЦА
"Чак и прије тога је био попут свете особе и врло поштован и унутар Хамаса и од стране Палестинаца. Његова највећа операција против Израела сада ће га претворити у фигуру попут бога за младе", рекао је професор политике на Универзитету Ал-Азар у Гази Хајмар Абусада.
Најзначајнији фактор за Хамас је број талаца које су одвели у Газу.
Израел је раније предао 1.000 палестинских затвореника како би ослободио војника, Гилада Шалита, након пет година заточеништва од стране Хамаса.
"Хамас јако добро разумије да је стрпљење све што им треба кад је у питању држање израелских затвореника. С временом ће израелска јавност створити притисак. Све што Хамас треба да учини јесте да чека", нагласио је регионални дипломата који је помогао у преговорима о ослобађању Шалита.
СПОРАЗУМ ИЗ ОСЛА СМАТРА ИЗДАЈОМ
Израелски и палестински аналитичари, укључујући људе који су познавали Деифа прије него што је нестао у сјени палестинске милитантности, описали су га као тихог и интензивног човјека незаинтересованог за међусобно ривалство палестинских фракција.
Присјетили су се како је умјесто тога био усредсређен на промјену природе израелско-арапског сукоба и коришћење насиља као средства за постизање тога.
Описали су га као човјека чија је способност сталног развоја упоредно с технолошким достигнућима израелске војске илустрована током жестоког рата који је 11 дана трајао између палестинске милитантне групе и Израела прије двије године.
Хамас је тада распоредио ројеве нискотехнолошких ракета у покушају да ослаби израелски противваздушни истем који је готово остао без муниције.
Као и други у Хамасу, Деиф види споразум из Осла, који је касних 1990-их накратко обећавао договорено мировно рјешење, као издају његовог отпора и изворног циља да се Израел замијени палестинском државом.
МИСТЕРИЈА И ТАЧНО ИМЕ
"Деиф је покушао да започне други рат за независност. Главни циљ је постепено уништити Израел. Ово је један од првих корака и тек почетак", рекао је пуковник израелске војске Ејал Росен.
Деиф, некадашњи бомбаш и архитекта деценијама дугог програма копања мреже тунела испод Газе, рођен је као Мохамед Диаб Ибрахим ал-Масри у избјегличком кампу Кан Јунис током шездесетих.
То тврди израелски званичник који је упознат са његовим обавјештајним подацима. Газа је тада била под контролом Египта, а званичник наводи да су или његов ујак или отац учествовали у спорадичним нападима наоружаних Палестинаца педесетих на исти појас земље на који су се Деифови борци инфилтрирали у суботу.
Толико се мало зна о њему да је чак и његово име мистерија.
Људи који су га познавали осамдесетих кажу да се већ тада презивао Деиф док други тврде да га знају по рођеном имену.
Само једна његова фотографија постоји у јавној сфери.
У вријеме кад је Хамас настао, касних осамдесетих, искован у ватри прве интифаде, Деиф је био у својим двадесетим.
Отприлике у то вријеме, Гази Хамад, сада члан политбироа Хамаса, дијелио је затворску ћелију с Деифом након што су их Израелци затворили.
СТУДИРАО КОД БОМБАША
"Од почетка свог живота у Хамасу био је фокусиран на војни пут. Био је врло љубазан. Све вријеме је био патриота који нас је насмијавао", присјетио се Хамад.
Сваки наговјештај љубазности убрзо је изблиједио јер је Хамас изводио самоубилачке нападе како би пропао Споразум из Осла.
Израел сматра Деифа одговорним за смрт десетина људи у бомбашким нападима самоубица - укључујући талас напада из 1996. године у коме је убијено више од 50 цивила.
Наводно је студирао код Јахје Ајаша, бомбаша с надимком Инжењер, кога је Израел убио 1996. године.
Деиф је напредовао у чиновима Касам бригада, војног крила Хамаса, а израелски званичник је потврдио да је био укључен у стварање првих рудиментарних ракета.
Хамасов арсенал сада се броји у десетинама хиљада, а само у суботу испалили су, према њиховим тврдњама, око 5.000.
Званичник је истакао како је Деиф био противник идеје да Хамас пристане да заустави борбе које су се спорадично разбуктавале у замјену за то да Израел допусти додатна средства за блокирани појас или више радних дозвола за становнике Газе.
Иако је овај аранжман помогао у управљању циклусима насиља, довео је и до четири рата, потом и до овог тренутног, а милитанти су сваки од њих приказали као побједу.
"Ова терористичка акција заувијек је окончала ову праксу. Сада неће бити примирја већ само одмазде", увјерен је израелски званичник, prenosi "Index".