Преломна мјеста

Ове државе ће одлучити изборе у Америци

  • Извор: Агенције
  • 05.11.2024. 16:51

На предсједничким изборима који се данас одржавају у САД право гласа има око 240 милиона људи, али само релативно мали број њих ће заправо одлучити да ли ће нови шеф Бијеле куће бити Доналд Трамп, бивши амерички предсједник који је кандидат републиканаца или Камала Харис, актуелна потпредсједница и кандидаткиња Демократске партије.

ББЦ преноси увјерења стручњака да седам савезних држава - Аризона, Џорџија, Мичиген, Невада, Сјеверна Каролина, Пенсилванија и Висконсин - имају пресудну важност на овом гласању, баш као што су имале и 2020. када је Трампов ривал био актуелни предсједник Џо Бајден.

Међу тим државама су и три које чине "плави зид" - Мичиген, Висконсин и Пенсилванија, традиционално наклоњене демократама, а које је Трамп успио да освоји 2016. када је и постао предсједник побједом над Хилари Клинтон, бившом шефицом Стејт департмента и некадашњом првом дамом САД.

"Полимаркет": Трампу 62 одсто шанси, а Харисовој 38

До посљедњег сата пред изборе анкете су указивале да су Трамп и Камала практично изједначени у свих седам држава, при чему је у неким истраживањима јавног мњења у благој предности био он, а у некима она.

Аризона - даје 11 од укупно 538 електора, 2020. Бајден побиједио Трампа за 10.000 гласова

Демократе су добиле изборе 2020. године уз подршку "Државе Великог кањона", како зову Аризону, која је тијесно гласала да подржи кандидата њихове партије први пут од деведесетих година прошлог вијека.

Аризона има стотинама километара дугу границу са Мексиком и у центру је националне расправе о имиграцији.

Преласци границе су протеклих мјесеци опали са рекордних нивоа који су ово питање учинили приоритетом за гласаче.

Трамп је упорно нападао учинак Харис по питању имиграције, зато што је предсједник Џо Бајден њој додијелио задатак ублажавања пограничне кризе.

Он се такође зарекао да ће спровести "највећу операцију депортације" у америчкој историји ако се врати на предсједничку функцију.

Аризона је такође била центар огорчене расправе око доступности абортуса, након што су републиканци покушали да врате 160 година стару скоро потпуну забрану прекида трудноће, али су у томе осујећени.

Ово питање постало је експлозивно у читавој земљи након што је 2022. амерички Врховни суд поништио преломну пресуду која је женама гарантовала право на абортус.

Америка бира: Повратак Трампа или Камала постаје прва жена предсједник САД-а

Америка бира: Повратак Трампа или Камала постаје прва жена предсједник САД-а

Џорџија - даје 16 од укупно 538 електора, 2020. Бајден побиједио Трампа за 13.000 гласова

ББЦ наводи да се списак седам колебљивих држава тијесно поклапа са списком мјеста на којима су републикански званичници уз Трампову подршку покушали да оспоре Бајденову побједу на изборима 2020.

У Округу Фултон наводно уплитање у изборни процес увалило је Трампа у један од четири кривична поступка покренута против њега, при чему је Трамп је осуђен у једном од њих, али не у овом везаном за Џорџију.

Он и још 18 људи оптужени су за завјеру да преокрену његов тијесни пораз од Бајдена у овој држави.

Трамп је негирао да је учинио било какав преступ, а овај случај се није нашао на суду прије избора.

Трећина становништва Џорџије су Афроамериканци, један од највећих процената црних становника у земљи и вјерује се да је оваква демографска слика била кључна за Бајденово освајање те државе прије четири године.

Доста се писало о разочарању у Бајдена међу америчким црним гласачима, али кампања Камале Харис се нада да ће сада оживјети ово бирачко тијело.

Мичиген - даје 15 од укупно 538 електора, 2020. Бајден побиједио Трампа за 150.000 гласова

"Држава Великих језера", како зову Мичиген, изабрала је побједничког предсједничког кандидата посљедња два пута на изборима.

Упркос томе што је подржала Бајдена 2020. године, у међувремену је постала симбол бурне националне реакције на његову подршку Израелу током рата који он води у Појасу Газе.

Објављени први резултати избора у САД-у: Камала Харис и Доналд Трамп изједначени

Објављени први резултати избора у САД-у: Камала Харис и Доналд Трамп изједначени

За вријеме демократских унутарстраначких избора у Мичигену у фебруару више од 100.000 гласача одабрало је "неопредјељену" опцију на гласачким листићима, што је био дио кампање коју су покренули активисти који желе да америчка влада обустави слање војне помоћи Израелу.

Значајно је да је Мичиген савезна држава са највећим процентом Американаца арапског поријекла, што је демографска група чија је подршка Бајдену, а потом и Камали постала угрожена.

Пратите нас и путем Вибера