Шта би могло да одлучи побједника

Америка бира: Повратак Трампа или Камала постаје прва жена предсједник САД-а

  • 05.11.2024. 07:27

Грађани САД-а данас бирају да ли ће им нови предсједник бити кандидат републиканаца Доналд Трамп или кандидат Демократске партије Камала Харис.

Аналитичари оцјењују да би 60. избори, чији исход ишчекује цијела планета, могли да буду пресудни за америчку политику. Око 80 милиона Американаца је већ гласало раније, или поштом, а гледаће се резултати гласања у седам кључних држава – Невади, Аризони, Џорџији, Сјеверној Каролини, Висконсину, Мичигену и – прије свих – Пенсилванији.

Најновији резултати анкета пред предсједничке изборе у САД

Најновији резултати анкета пред предсједничке изборе у САД

Да би се неко кандидовао за предсједника Америке мора да буде старији од 35 година, рођен као Американац и да у тој земљи живи посљедњих 14 година.

Доналд Трамп

Доналд Џон Трамп има 78 година. Рођен је 14. јуна 1946. године у Њујорку. Уз Џозефа Бајдена, најстарији је предсједник САД. Трампов отац, Фред, био је успјешан трговац некретнинама, што је навело Доналда да се укључи у породични бизнис. Трамп је дипломирао економију на Универзитету Пенсилваније 1968. године, а током седамдесетих је преузео породичну компанију и проширио пословање куповином луксузних некретнина на Менхетну, попут Трамп куле.

Да ли сте препознали Доналда Трампа у овим филмовима?

Да ли сте препознали Доналда Трампа у овим филмовима?

Популарност је стекао током деведесетих, а медијски је запажен и као продуцент и водитељ ријалити шоуа "Шегрт", који се емитовао од 2004. до 2015. године.

Као кандидат Републиканске странке, изабран је за 45. предсједника Сједињених Америчких Држава 2016. године, побиједивши Хилари Клинтон. Спроводио је политику "Америка на првом мјесту", фокусирајући се на трговинске споразуме и имиграциону реформу.

Трамп је 2020. изгубио на изборима од Џозефа Бајдена, али није признао пораз и није дошао на инаугурацију насљедника, супротно обичајима. Штавише, суди му се за наводно подстицање немира у Вашингтону 6. јануара 2021. године, као и за непоштовање Устава и изборних закона, недолично понашање и сексуално узнемиравање.

Трамп о изборном споту Камале Харис: ''То је тако глупо!''

Трамп о изборном споту Камале Харис: ''То је тако глупо!''

Иако се вјеровало да је његова каријера окончана одласком из Бијеле куће, Трамп се вратио у трку и без већих проблема освојио републиканску номинацију за предстојеће изборе.

Кампању за актуелне изборе обиљежио је атентат 13. јула у Пенсилванији, када је један посјетилац скупа убијен, а Трамп лакше рањен, док је полиција убила атентатора. Сумња се да је још један такав напад у посљедњем тренутку спријечен у септембру, у Тексасу.

Ожењен је Меланијом Трамп и има петоро дјеце из три брака.

Камала Харис 

Иако је дуго у политици, била је савезна сенаторка и актуелна је потпредсједница САД, Камала Харис до прије пар мјесеци није била име које Американци лако препознају.

Како медији извјештавају о Трампу и Харисовој?

Како медији извјештавају о Трампу и Харисовој?

Када је у јулу Џозеф Бајден одустао од кандидатуре и предложио да га замијени Харисова, највећи посао њене кампање био је да је бирачи упознају.

Камала Харис има 60 година, рођена је 20. октобра 1964. године у Оукланду, у Калифорнији.

Њена мајка, Шјамала Гопалан, била је научница поријеклом из Индије, а отац, Доналд Харис, професор економије са Јамајке. Због тога се сматра припадницом и азијскоамеричке и афроамеричке мањине.

Седам разлога зашто би Камала Харис могла да изгуби трку за Бијелу кућу

Седам разлога зашто би Камала Харис могла да изгуби трку за Бијелу кућу

Дипломирала је право на Универзитету Хауард и Правном колеџу Универзитета Калифорније у Хејстингсу.

Каријеру је започела као замјеница окружног тужиоца у округу Аламеда, а 2003. године постала је окружни тужилац Сан Франциска. Године 2010. изабрана је за државног тужиоца Калифорније, поставши прва жена и прва особа афроамеричког и азијског поријекла на тој позицији.

Као сенаторка Калифорније од 2017. до 2021. године, залагала се за реформу кривичног правосуђа и здравствену заштиту.

У јануару 2021. постала је 49. потпредсједница Сједињених Америчких Држава, прва жена и прва особа афроамеричког и азијског поријекла на тој функцији.

Током кампање, коју је преузела од Бајдена, фокусирала се на питања социјалне правде, права жена и имиграциону реформу.

Удата је за адвоката Дагласа Емхофа од 2014. године и маћеха је његовој дјеци из претходног брака.

Електорски колеџ – гласник америчких бирача

Предсједника и потпредсједника Сједињених Америчких Држава не бирају грађани непосредно, већ својим гласом бирају електоре у матичној држави, који се потом изјашњавају о кандидатима у престоницама тих савезних држава, образујући институцију Електорског колеџа.

Шта је електорски колегијум и како функционише?

Шта је електорски колегијум и како функционише?

Заправо, када амерички грађанин гласа, он поручује представницима своје савезне државе, односно делегатима, за кога треба да гласају.

Побједник је кандидат који освоји 270 електорских гласова од укупно 538. Свака савезна држава има одређени број електорских гласова, пропорционалан броју њених чланова у Конгресу – конгресмена и сенатора. Доњи праг су два сенатора и један конгресмен из сваке савезне државе.

Кандидат који добије већину гласова у одређеној држави обично осваја све електорске гласове те државе, осим у случају Мејна и Небраске, где електори могу бити подељени.

Предсједник, тако, може да постане и неко ко добије мање гласова укупно, што се догодило 2016. године када је Трамп побиједио Хилари Клинтон.

Већи број гласова, не значи и мандат: Зашто се гласа за електоре, а не директно за предсједника САД-а

Већи број гласова, не значи и мандат: Зашто се гласа за електоре, а не директно за предсједника САД-а

Историја САД памти такву побједу и Џорџа Буша млађег над Алом Гором 2000. године.

Када се утврде гласови новембарских избора, они се преносе на електоре који послије избора одлазе у Вашингтон, гдје се, формално, бира предсједник.

Електори имају неписану обавезу да поштују вољу грађана, али се догађало да су поједини електори кроз историју кршили правило, иако такви преседани никада нису утицали на сам исход избора.

Ако ниједан кандидат не освоји потребних 270 електорских гласова, Представнички дом бира предсједника међу три кандидата с највише електорских гласова.

То се догодило два пута. Најприје је 1800. године тако изабран Томас Џеферсон, а потом и 1824, када је између четири кандидата изабран Џон Квинси Адамс, који је и иначе освојио више гласова од осталих.

С љубављу, из Пенсилваније

Историјски, већина држава је традиционално опредијељена за једну од странака, па се кампања фокусира на неколико колебљивих држава, гдје исход гласања није очекиван.

За разлику од, на примјер, Калифорније гдје обично побјеђују демократе или Тексаса који је уобичајено републикански, колебљиве државе мијењају расположење и могу прећи с једне стране на другу.

Шта су ’’Swing states’’, односно неизвјесне државе у Америци?

Шта су ’’Swing states’’, односно неизвјесне државе у Америци?

На изборима 2024. године, кључне колебљиве дестинације на изборној мапи су Аризона, Џорџија, Мичиген, Невада, Сјеверна Каролина, Пенсилванија и Висконсин.

Гласови из Пенсилваније могли би да буду кључни за исход америчких избора

Могуће је и да још нека од 50 савезних држава промени страну и страначку боју, али анкете говоре да су избори у ових седам најнеизвеснији.

Посебан изазов је такозвано рано гласање и гласање поштом, на шта се на овим изборима одлучило скоро 80 милиона становника.

Будући да су на текућим изборима раније и гласање поштом изузетно популарни, могло би да се одужи објављивање резултата, зато што у државама бројање почиње по затварању биралишта, што је случај и са Пенсилванијом, кључној међу колебљивим државама.

Када би могли сазнати ко је побједник? 

Потпуни резултати америчких избора у већини су случајева били објављени унутар неколико сати након затварања биралишта, али тијесна трка ове године могла би значити дуже чекање, као и 2020. Тијесни резултати такође би могли значити поновно пребројавање гласова.

У једној од кључних држава Пенсилванији, на примјер, поновно пребројавање гласова на нивоу државе било би потребно ако постоји разлика од пола одстотног бода између гласова за побједника и губитника. На изборима 2020. та разлика је била нешто више од 1,1 постотног бода.

Када ћемо знати побједника америчких избора?

Када ћемо знати побједника америчких избора?

Избори 2020. одржани су у уторак, 3. новембра. Међутим, америчке ТВ мреже нису прогласиле Џоа Бајдена побједником до касно ујутро у суботу, 7. новембра, када је резултат у Пенсилванији постао јаснији.

На осталим недавним изборима бирачи су чекали знатно краће. Године 2016., када је Трамп освојио предсједништво, проглашен је побједником мало прије три сата по америчком времену дан након избора.

Године 2012., када је Барак Обама осигурао други мандат, његова је побједа проглашена прије поноћи на сам дан избора.

Међутим, избори 2000. између Џорџа Буша и Ала Гора били су значајан изузетак. Гласање је одржано 7. новембра, али двије су се кампање сукобиле због тијесне битке на Флориди, па је трка одлучена тек 12. децембра. Врховни суд САД тада је изгласао окончање процеса поновног пребројавања гласова у тој држави, чиме је Буш задржао предност и освојио Бијелу кућу, иако се нагађало како је Гор освојио више гласова.

Седам кључних држава

У цијелој земљи, прва биралишта затвориће се у уторак навече у 18 часова по источном америчком времену (ЕСТ), што је поноћ по средњеевропском времену, а посљедња ће се затворити у 1 сат након поноћи (7 сати по нашем времену).

Очекује се да ће се ова трка свести на резултате из седам кључних, тзв. swing држава за које стручњаци вјерују да би могли превагнути за Харис или Трампа. Те државе су Аризона, Џорџија, Мичиген, Невада, Сјеверна Каролина, Пенсилваниа и Висконсин.

19:00 ЕСТ (01:00 БиХ) - Биралишта се затварају у Џорџији

19:30 ЕСТ (01: 30 БиХ) - Затварају се биралишта у Сјеверној Каролини

20:00 ЕСТ (02:00 БиХ) - Биралишта се затварају у Пенсилванији

21:00 ЕСТ (03:00 БиХ) - Гласање завршава у Аризони, Висконсину и Мичигену

22:00 ЕСТ (03:00 БиХ) - Биралишта се затварају у Невади

Проглашење побједника током сриједе?

Према свему судећи најранији резултати, већ у ноћи на сриједу по нашем времену могу се очекивати у Џорџији и Сјеверној Каролини које имају и најбржи систем пребројавања гласова. Потом се могу очекивати гласови у Мичигену око сриједе ујутро, а затим и у Пенсилванији и Висконсину које не почињу с ранијим пребројавањем гласова све до затварања биралишта. Најдуже ће се чекати на резултате из Неваде и Аризоне.

Коначно проглашење побједника можемо се најреалније надати током сриједе, но што ће трка бити изједначенија, то је вјероватније пролонгирање финалних резултата које може потрајати и цијелу седмицу.

Након потврде електорских гласова у америчком Конгресу, нови предсједник требао би бити инаугурисан у Вашингтону 20. јануара идуће године.

Пратите нас и путем Вибера

  • 11:55 Вијести

    Први преглед најважнијих вијести из земље, региона и свијета.

  • 12:00 Серија: Мућке (Р) (12+)

    ''Мућке

  • 12:30 Наша Српска (Р)

    ''Наша Српска (Р)

  • 12:55 Досије (Р)

    Емисија која је дуги низ година дио нашег програма, 'Досије', расвијетљава догађаје у које мало ко смије да завири, проговора о актуелним темама о којима се ћути, распакује чињенице случајева злочина, криминала и корупције, на сасвим нови начин, прецизно попут вјештака.

  • 13:25 Аутошоп магазин (Р)

    ' 'Аутошоп магазин (Р)

  • 13:55 Вијести

    Први преглед најважнијих вијести из земље, региона и свијета.