Интернет превара

Нијемац насјео на превару и остао без 71.000 евра

  • Извор: Феникс магазин
  • 18.07.2025. 10:27

У данашње доба дигитализације, преваранти вребају на сваком кораку – путем телефона, електронске поште, друштвених мрежа, па чак и лажних интернетских страница које изгледају врло увјерљиво. Иако често мислимо да се такве преваре догађају неком другом, стварност показује да су њихове жртве људи свих доби, а посебно су рањиви старији грађани.

Емоционална манипулација најчешће је метода којима криминалци покушавају изнудити новац. У тренуцима панике и страха, чак и најопрезнији могу насјести на овакве трикове – као што показује и недавни случај из Њемачке.

У граду Јена 93-годишњи мушкарац постао је жртва управо такве преваре. Назвао га је мушкарац који се представио као адвокат и испричао потресну, али измишљену причу: његова кћи наводно је учествовала у саобраћајној несрећи с кобним исходом.

Младић (26) насумично пуцао по пакрираним аутомобилима

Младић (26) насумично пуцао по пакрираним аутомобилима

Преварант је тврдио да ће избјећи затвор једино ако одмах уплати велику количину новца за “јамчевину”. У страху за њен живот и слободу, старац није сумњао у аутентичност позива. У потпуности је насјео на превар, те по упутама с друге стране линије – кроз прозор бацио торбу с чак 71.000 евра у готовини. Непознати починилац је торбу преузео и нестао, вјеројатно аутомобилом, преноси Феникс Магазин.

Упућен апел грађанима: Уведено неколико строгих забрана током љетних дана

Упућен апел грађанима: Уведено неколико строгих забрана током љетних дана

Тек касније тог дана мушкарац је открио да му је подваљена прича и да је његова кћерка била потпуно сигурна и није доживјела никакву несрећу. Полиција савезне покрајине Тириншке покренула је истрагу те поновно апеловао на грађане да буду изузетбно опрезни при оваквим позивима. Упозоравају да никада не смију насумично предавати новац, без претходне провјере чињеница, без обзира колико увјерљиво и хитно све дјеловало.

Људски узорци мозга садрже 50% више комадића пластике него прије 8 година

Људски узорци мозга садрже 50% више комадића пластике него прије 8 година

Случај је још један подсјетник на то колико брзо и учинковито преваранти могу искористити људску забринутост и саосјећање и колико је важно ширити свијест о таквим тактикама.

Пратите нас и путем Вибера