U današnje doba digitalizacije, prevaranti vrebaju na svakom koraku – putem telefona, elektronske pošte, društvenih mreža, pa čak i lažnih internetskih stranica koje izgledaju vrlo uvjerljivo. Iako često mislimo da se takve prevare događaju nekom drugom, stvarnost pokazuje da su njihove žrtve ljudi svih dobi, a posebno su ranjivi stariji građani.
Еmocionalna manipulacija najčešće je metoda kojima kriminalci pokušavaju iznuditi novac. U trenucima panike i straha, čak i najoprezniji mogu nasjesti na ovakve trikove – kao što pokazuje i nedavni slučaj iz Njemačke.
U gradu Jena 93-godišnji muškarac postao je žrtva upravo takve prevare. Nazvao ga je muškarac koji se predstavio kao advokat i ispričao potresnu, ali izmišljenu priču: njegova kći navodno je učestvovala u saobraćajnoj nesreći s kobnim ishodom.
Prevarant je tvrdio da će izbjeći zatvor jedino ako odmah uplati veliku količinu novca za “jamčevinu”. U strahu za njen život i slobodu, starac nije sumnjao u autentičnost poziva. U potpunosti je nasjeo na prevar, te po uputama s druge strane linije – kroz prozor bacio torbu s čak 71.000 evra u gotovini. Nepoznati počinilac je torbu preuzeo i nestao, vjerojatno automobilom, prenosi Feniks Magazin.
Tek kasnije tog dana muškarac je otkrio da mu je podvaljena priča i da je njegova kćerka bila potpuno sigurna i nije doživjela nikakvu nesreću. Policija savezne pokrajine Tirinške pokrenula je istragu te ponovno apelovao na građane da budu izuzetbno oprezni pri ovakvim pozivima. Upozoravaju da nikada ne smiju nasumično predavati novac, bez prethodne provjere činjenica, bez obzira koliko uvjerljivo i hitno sve djelovalo.
Slučaj je još jedan podsjetnik na to koliko brzo i učinkovito prevaranti mogu iskoristiti ljudsku zabrinutost i saosjećanje i koliko je važno širiti svijest o takvim taktikama.