Кардиналски збор Католичке цркве састоји се од 252 кардинала, од којих је 133 већ отпутовало у Ватикан како би учествовало у конклави на којој ће изабрати насљедника папе Фрање, а која почиње ове сриједе.
Иако им је покојни папа смањио плате, свако од њих прима хиљаде долара мјесечно.
У зависности од ранга, кардинал који борави у Светој столици може зарадити око 5.000 евра (око 5.600 долара) мјесечно, док они који живе ван Ватикана зарађују до 1.500 евра (приближно 1.700 долара), а плаћају им се и трошкови смјештаја и превоза, између осталог.
Приходе кардинала, као и других црквених званичника, папа Фрања је смањио два пута. Посљедњи амандман је ступио на снагу 1. новембра 2024. године, када је спроведено смањење плата од 10 одсто. Према писму које је потписао префект Министарства економије, Максимино Кабаљеро Ледо, мјера је представљала "знак конкретне демонстрације духа служења и суштине".
На овај начин Ватикан је настојао да смањи свој дефицит, који је морао да покрије плате око 4.000 запослених, за кумулативни износ од око 10 милиона евра (11.3 милиона долара) мјесечно. Према буџету којим је Света столица управљала прије овог смањења, дефицит је достигао 83 милиона евра (око 94 милиона долара).
У марту 2021. године Фрањо је смањио плате кардиналима за 10 одсто, док су остали званичници Курије добили смањење плате од 3 до 5 одсто, у зависности од ранга.
Ова мјера је оправдана финансијском кризом Ватикана, коју је погоршала пандемија Ковида-19, коју је пратио пад прихода од туризма и донација, преноси "24Седам".