Добро је знати

Како промјена исхране може да утиче на здравље цријева

  • 16.07.2025. 08:43

Затвор је чест и непријатан проблем који може значајно утицати на квалитет живота, нарочито код старијих особа. Са старењем долази до природног успоравања тјелесних функција, укључујући и рад цријева, што повећава ризик од хроничног затвора. Добра вијест је да исхрана може играти кључну улогу у превенцији овог стања. Ново истраживање открива да медитерански и биљни обрасци исхране могу знатно смањити ризик од затвора код особа средњих и старијих година.

Хронични затвор и године - честа комбинација

Процјене показују да око 15% свјетске популације живи са хроничним затвором, који се дефинише као отежано и ријетко пражњење цријева које траје дуже од три мјесеца. Код особа старијих од 60 година, овај проценат се креће између 15 и 30%. Осим што утиче на свакодневно функционисање, затвор често доводи до повећаног броја посјета љекарима и већих здравствених трошкова.

У једној од најновијих студија, научници су анализирали податке више од 95.000 одраслих особа просјечне старости 72,5 године. Циљ је био да се испита како различити обрасци исхране утичу на ризик од хроничног затвора. У истраживању су анализирани сљедећи обрасци исхране: медитеранска, биљна, нискоугљенична, западњачка и инфламаторна исхрана.

Кључни налази

Резултати су показали да су медитеранска и биљна исхрана повезане са значајно нижим ризиком од развоја хроничног затвора. Иако се дуго претпостављало да влакна играју кључну улогу у овој заштити, анализа је показала да су позитивни ефекти ових дијета независни од уноса влакана.

Аутори студије претпостављају да је механизам дјеловања шири - укључује повољно дјеловање на цријевни микробиом, повећање производње кратколанчаних масних киселина, као и смањење системске инфламације. Све ово  може допринијети бољој покретљивости цријева и редовнијем пражњењу.

Супротно томе, исхрана заснована на западњачком моделу, богата индустријски прерађеном храном и засићеним мастима, показала се као фактор ризика за затвор. Особе које су се придржавале инфламаторне дијете такође су имале повећану вјероватноћу да развију хроничне дигестивне тегобе.

Савјети за превенцију затвора

Поред избора квалитетне исхране, стручњаци истичу и друге факторе који утичу на здравље цријева:

Хидратација - редовно уношење воде и биљних чајева помаже лакшем пражњењу

Кретање - лагана физичка активност попут шетње или јоге подстиче рад цријева

Ритмични оброци - организам воли рутину, па је важно јести у приближно исто вријеме сваког дана

Магнезијум - његов мањак може допринети затвору, а налази се у сјеменкама бундеве, бадемима, шпинату и авокаду

Ферментисана и влакнаста храна - махунарке, прерађени производи од интегралних житарица, суве шљиве, киви и ферментисани производи могу бити изузетно корисни

Полифеноли - природни антиоксиданси из зачина и бобичастог воћа хране добре бактерије у цревима

Ово велико истраживање потврђује оно што нутриционисти и гастроентеролози већ дуго претпостављају - квалитетна, антиинфламаторна исхрана има моћ да утиче не само на кардиоваскуларно здравље, већ и на функцију цријева. Умјесто да се фокусирамо само на унос влакана, препорука је да размишљамо о цјелокупном обрасцу исхране, јер управо такав приступ доноси дугорочне бенефите за дигестивни тракт.

За оне који желе да превенирају или ублаже затвор у старијем добу, медитерански и биљни начин исхране могу представљати једноставно, али моћно рјешење - укусно, приступачно и подржано науком, преноси телеграф.рс

Пратите нас и путем Вибера

Тагови: