Slavski kolač, koljivo, svijeća i vino. U Rusiji Đurđevdan slavimo kao u Srbiji, priča Zagorka Lukić, koja svoju krsnu slavu već drugu godinu dočekuje u Moskvi.
"Mi i dalje držimo našu tradiciju i naše običaje. Dođemo u crkvu i izlomimo kolač. Molimo se Bogu, a onda vraćamo kolač kući i svIJeću. Dođemo kući, postavljamo trpezu, poslIJe nam dolaze gosti. Drugačiji gosti i nisi kod svoje kuće“, priča Zagorka Lukić.
Dodaje i da bude teško slaviti slavu daleko od rodne kuće.
Srđan Tadić je iz rodnog Užica u Moskvu došao prije 24 godine. Običaji i tradicija se, priča, ne mogu i ne smiju zaboraviti.
"Uz Božiju pomoć, vaskrslog Hrista Boga našega, kod vladike osveštavamo kolač i žito. Poslije sa porodicom i prijateljima proslavimo“, priča nam Srđan Tadić.
Srpske crkva Svetih apostola Petra i Pavla puna je vjernika posebno o velikim praznicima. Srpske porodice se trude da bogosluženja ne propuštaju ni najmlađi.
Srpski običaji za krsnu slavu posebno su zanimljivi Rusima.
"Mi se trudimo da i ovdje održavamo tu lijepu srpsku tradiciju. Ja sam Ruskinja, ali sam srpska snaja. I zato mi je jako drago da ovu tradiciju čuvam“, kaže Anastasija Vudragović.
Hram svetih apostola Petra i Pavla se nalazi u srcu Moskve i simbol je duhovnog bratstva Srba i Rusa. U svoje okrilje prima kako Srbe, tako i Ruse. Ruska pravoslavna crkva je ovaj hram dala srpskoj crkvi na trajno korišćenje 1999. godine, a od 2002. na njenom čelu je episkop Antonije Pantelić.