Савјет безбједности УН једногласно је усвојио резолуцију за транспарентније процедуре за више стотина појединаца, компанија и других субјеката који желе да буду уклоњени са “црне листе”.
Да ли ће овом резолуцијом, чији су аутори били САД и Малта, доћи и до "попуштања" Американаца који на сваком кораку санкционишу кога стигну без икаквих доказа.
Американци данас говоре о "историјском тренутку", те се разбацују са терминима као што су транспарентност и правичности.
"Међународна заједница показује своју посвећеност вриједностима као што су транспарентност и правичност у процесима санкција УН-а," рекао је Роберт Вуд, замјеник америчког амбасадора при УН-у.
Питамо се гдје су транспарентност и правичност када су уводили санкције нашој кући или представницима Српске који раде свој посао у складу са Уставом.
"Сједињене Америчке Државе су против неодређених и казнених санкција, и подржавају скидање са листе и ублажавање санкција када је то оправдано, рекао је Вуд.
Слушајући изјаве појединих представника САД-а, стиче се утисак да ни њима није баш најјасније шта и како ради њихова држава.
Резолуција која је усвојена једногласно у СБ УН, измијениће процедуре око санкција које нису мијењане 18 година, али тешко да свијет има разлога за оптимизам. САД и њени савезници, ријетко кад да поштују одлуке СБ УН, а за то су бројни примјери.
Подсјећамо, на америчкој "црној листи" налазе се појединци и компаније из Српске које и данас не знају прави разлог што су на тој листи. На листи су и бројни легално изабрани представници Српске, који су се ту нашли само јер су поштовали Дејтонски мировни споразум.