Deset odsto svjetske trgovine se odvija preko Sueckog kanala, tako da ova nesreća ima veliki uticaj na pomorski transport. Pored toga, sigurno je već sada da će doći do značajnog domino efekta. Nakon što se “Ever given” sklonio s puta i ponovo omogućio neometan saobraćaj, možemo očekivati masovne gužve u evropskim lukama.
Ovakva situacija će posljedično dovesti do kašnjenja u transportu opreme nazad prema Aziji, a što će u konačnici uzrokovati smanjenu raspoloživost kontejnera.
Neki brodari su već sad počeli preusmjeravati svoje pošiljke prema Africi, što će imati za posljedicu povećanje tranzitnog vremena za oko 7-9 dana.
Iz kompanije cargo-partner navode da u cilju omogućavanja svojim kupcima da efikasnije planiraju svoje lance snabdijevanja, nude mogućnost praćenja FCL pošiljki pomoću usluge Intelligent Container Tracking. Na taj način svi njihovi kupci mogu u realnom vremenu vidjeti gdje se tačno nalaze njihovi kontejneri i u slučaju nekih odstupanja brzo reagovati, kako bi svoje lance snabdijevanja prilagodili trenutnoj situaciji.
– Zbog očekivanih zagušenja u evropskim lukama, u narednim sedmicama očekujemo povećan broj zahtjeva za vazdušnim i željezničkim transportom robe. Željeznički transport robe je stabilna opcija s tranzitnim vremenom koje je i do 50% kraće od pomorskog i sa približno 60% nižim troškovima u odnosu na vazdušni prevoz. Za izuzetno hitne pošiljke nudimo sedmične čarter usluge iz Kine i Hong Konga do srednje Evrope, kako bismo pomogli našim kupcima da ispune i najkritičnije rokove isporuke – ističe cargo-partner.
Dodaju da pomno prate situaciju, te da su u intenzivnom kontaktu s brodarima i kupcima, kako bi ih mogli na vrijeme informisati o najnovijim dešavanjima.