Nakon velike tragedije u OŠ "Vladislav Ribnikar" kada je učenik sedmog razreda K.K. (13) ubio osmoro učenika i čuvara škole, a ranio šest drugara i nastavnicu isotrije, čitav školski sistem u Srbiji se potresao, nastava je par dana bila obustavljena i razmišljalo se kako dalje.
Od ponedjeljka 8. maja djeca su polako vraćana u školaske klupe, a učenici škole u kojoj se dogodila masovna pucnjava vraćeni su danas. Od 8. maja počela je i primjena novih mjera u školama, pa je tako u školske ustanove raspoređeno još 1.200 policajca.
Roditeljima širom Srbije na mejlove stigao je dokument sa mjerama prevencije i upustvima kako razgovarati sa djecom tokom krize. S obzirom na to da je ovakva situacija zatekla cijeli region, jer se ovako nešto nikada nije desilo u Srbiji, i stariji a kamoli djeca mogu razviti različite emocije popout straha, anksioznosti i panike za sopstvenu bezbjednost, zato su Institut za kriminološka i sociološka istraživanja i Institut za pedagoška istraživanja ponudili nekoliko savjeta koji mogu pomoći da se razgovara o masovnoj pucnjavi koja se desila.
Kako se u dokumentu navodi, prvo treba započeti razgovor, zatim postepeno obezbijediti sigurnost kod djeteta i normalizovati osjećanja, potom osmatrati znakove traume i na kraju ostaje da se neko vrijeme prati stanje djeteta i na to da li ispoljava sljedeće simptome: socijalno povlačenje, promjene u ponašanju u odnosu sa vas, vršnjacima ili nastavnicima, teškoće sa spavanjem (zaspivanjem, buđenjem noću i sl.), smanjen ili povećan apetit, glavobolje ili stomačni problemi, impulsivno ili agresivno ponašanje.
U dokumentu je takođe roditeljima navedeno kakav će pristup pomoći djetetu, a kakav neće biti koristan, npr. roditeljima se savjetuje da i oni ispolje svoja osjećanja, jer će time dati zeleno svjetlo detetu da i ono to učini, ali se takođe savjetuje izbjegavanje negiranja traume.
Na kraju, instituti su dali i par prijedloga o zajedničkim aktivnostima roditelja i djece, kako da ih ponovo integrišu u zajednicu i dodatno edukuju, piše Telegraf.rs.