Годишњица масакра

Болно сјећање: Људи се окупљају испред ОШ Владислав Рибникар

  • Извор: Агенције
  • 03.05.2025. 10:46

У Београду се данас обиљежава друга годишњица масовног убиства у основној школи "Владислав Рибникар" у којој је 3. маја 2023. ученик седмог разреда К.К. лишио живота девет ученика и радника обезбјеђења те школе.

Чланови породица убијених и велики број грађана полажу цвијеће, пале свијеће и уписују се у књигу сјећања, а одавање поште жртвама почело је минутом ћутања испред мјеста злочина у 8.40.

У том периоду сви медији су прекинули програм и затамнили екране.

Дјечак пронађен мртав у соби, откривен узрок смрти

Дјечак пронађен мртав у соби, откривен узрок смрти

На улазу школе, који је затворен, налазе се фотографије и имена убијених, а исписани су стихови пјесме "Тјентиште" Бранка Миљковића, а улица Краља Милутина ће, у дијелу од Крунске до Његошеве улице, бити затворена за саобраћај уз дефинисан медијски протокол

На Малом Ташмајдану се од 11 до 17 часова одржава радионица под називом "Врло јато у Врту врлина" која ће пажњу заједнице усмјерити на чување сјећања на жртве и на врлине по којима их памте.

Одрасли и дјеца имају прилику да на, претходно припремљеним птицама, осликавају или исписују своја виђења и дефиниције врлина које су страдали посједовали и којима и даље инспиришу.

Програм комеморације се наставља на Великом Ташмајдану гдје ће од 13 до 19 часова, бити организовани форум "О прећуткивању" и трибина "Отварање црне кутије 3. маја" на којој ће се говорити о разлозима који су довели до трагедије, пропустима и одговорности.

Жени бомба експлодирала у рукама

Жени бомба експлодирала у рукама

У знак сјећања на жртве из ОШ "Владислав Рибникар" објављен је видео рад "Бесконачне нити" који говори о дјеци и чувару школе који су убијени 3. маја прије двије године. Видео рад се емитује по договору са породицама, Министарством просвјете и Одбором за обиљежавање Дана сјећања на жртве масовних убистава.

Организатор комеморације је Мултидисциплинарни тим за успостављање Меморијалног центра у знак сјећања на жртве масовног убиства у Огледној основној школи "Владислав Рибникар" у Београду, уз подршку Радне групе за успостављање Меморијалног центра.

Влада Србије је прошле године донијела одлуку о образовању Радне групе за успостављање Меморијалног центра у знак сјећања на жртве масовног убиства у којем су убијени Бојана Асовић (11), Ана Божовић (11), Катарина Мартиновић (12), Мара Анђелковић (13), Ема Кобиљски (13), Софија Негић (13), Андрија Чикић (14), Адриана Дукић (14), Ангелина Аћимовић (14) и чувар Драган Влаховић (53).

Чланови Радне групе су представници министарства надлежних за просвјету, културу и јавна улагања, Града Београда и Градске општине Врачар, вршилац дужности директора Огледне основне школе "Владислав Рибникар", два представника породица убијених, као и представници организације Вицтим Суппорт Еуропе, Виктимолошког друштва Србије и Института за педагошка истраживања.

Хаос у Хрватској: Стотине људи у масовној тучи

Хаос у Хрватској: Стотине људи у масовној тучи

Ученик који је извршио масакр са два пиштоља, имао је тада 13 година и према домаћем закону није кривично одговоран, због чега против њега није могао да се покрене кривични поступак.

Од масакра дјечак К.К. се налази у специјалној болници за малољетнике, а против његових родитеља тада је покренут кривични и пет парничних поступака по тужбама рањених и породица убијених.

Виши суд у Београду је крајем прошле године изрекао првостепену пресуду родитељима дјечака, Владимиру и Миљани Кецмановић због извршења кривичног дјела злостављање и занемаривање малољетног лица којом су осуђени на максималне казне затвора од три године.

Владимир Кецмановић је осуђен и за кривично дјело тешко дјело против опште сигурности, те му је изречена јединствена казна затвора од 14 и по година.

Он се од 3. маја 2023. године налази у притвору, док се Миљана Кецмановић све вријеме брани са слободе.

Поред њих осуђен је и Немања Маринковић, инструктор у стрељани у којој је малољетник, како се сумња, учио да пуца. Њему је изречена казна од 15 мјесеци затвора због кривичног дјела давање лажног исказа.

Власник те стрељане, Ратко Ивановић, је претходно склопио споразум о признању кривице са Вишим јавним тужилаштвом у Београду на основу којег га је суд огласио кривим за кривично дјело давање лажног исказа и осудио на казну кућног затвора од шест мјесеци.

Рибар испао из чамца, изгубио му се сваки траг

Рибар испао из чамца, изгубио му се сваки траг

То је првостепена пресуда на коју су жалбе уложили браниоци осуђених, али и Више јавно тужилаштво у Београду на ослобађајући дио у односу на Миљану Кецмановић која је ослобођена за кривично дјело недозвољена производња, држање, ношење и промет оружја и експлозивних материја.

Апелациони суд би требало да закаже сједницу за разматрање тих жалби.

Пратите нас и путем Вибера