Предсједник Србије Александар Вучић вратио се из Сједињених Америчких Држава усљед наглог погоршања здравственог стања, а одмах по доласку хоспитализован је на Војно-медицинској академији.
Како је измјерено, вредности његовог крвног притиска биле су 165 са 98, што је изазвало забринутост јавности. О овом стању за јутарњи програм "Курир" телевизије говорио је кардиохирург Миљко Ристић.
"Ми смо као народ познати по томе да је хипертензија широко распрострањена, скоро свакодневна појава. До скоро се сматрало да је 140 горњи лимит нормалног притиска, а сада се по препорукама Свјетске агенције за контролу лијекова, чак и 160 сматра прихватљивим. Међутим, све што је изнад тога, као што је код предсједника забиљежено 165, а можда и 190, мора се озбиљно пратити", истакао је др Ристић.
Говорећи о озбиљности ситуације, професор је објаснио да повишен крвни притисак, уколико траје дуго и остане нелијечен, може изазвати озбиљне посљедице, укључујући инфаркт миокарда. Управо су болови у грудима које је Вучић пријавио разлог за велику забринутост.
"Предсједник је имао среће. Био је у животној опасности, али му је тамо указана адекватна помоћ. Оно што је неопходно и што се хитно морало урадити, јесте коронарографија. То је једноставна процедура која траје десетак минута, а показује колико су сужени крвни судови срца и да ли постоји ризик од инфаркта. Ако су сужења већа од 75 или 80 одсто, лијекови нису довољни, тада је потребна операција", нагласио је Ристић.
Иако је предсједник пуштен на кућно лијечење, опрез је и даље неопходан. Ристић је поручио да хипертензија не утиче само на срце, већ и на друге органе, али да је управо срце најугроженије јер када оно стане, знамо шта слиједи.
"Вучић свакодневно трпи огроман стрес. Не можете избјећи секирације у овом савременом животу, а нарочито не неко ко је 24 сата под притиском и одговорношћу као предсједник", рекао је Ристић, преноси "Курир".