Услови за остваривање права на старосну пензију неће се више мијењати по Закону о пензијско - инвалидском осигурању Републике Српске, који се примјењује од 2012. године.
Право на пензију стиче се с најмање 15 година стажа и 65 година живота или са 60 година живота и минимално 40 година радног стажа.
Жене имају право и на пријевремену старосну пензију са навршених 58 година живота.
Фонд за пензијско-инвалидско осигурање Републике Српске има близу 290.000 корисника од чега је мање од седам процената пензију остварило са 40 година уплаћеног радног стажа. Ипак, однос старосних, инвалидских и породичних пензија креће се у позитивном правцу.
"Оно што је добро јесте да проценат корисника права на старосну пензију из мјесеца у мјесец расте. Он је на нивоу 2023. године био преко 70 одсто и то нас сврстава у сам врх пензијских система који почивају на принципу међугенерацијске солидарности", рекао је Младен Милић директор Фонда пензијско-инвалидског осигурања Републике Српске.
Просјечна пензија за пуни стаж осигурања сада износи 886 марака, или 63 одсто просјечне плате у прошлој години.
Највећи број пензионера пензију је стекао радећи мање од пуног стажа осигурања. Законом је од 2012. године смањено најниже трајање стажа осигурања са 20 на 15 година, чиме је повећан обухват корисника права на пензију. То право искористило је око 40.000 људи од којих су многи због ратних дешавања остали без посла.
Жене могу у пензију са 58 година живота. Потребни радни стаж за остваривање старосне пензије, ако желе, могу да смање за по једну годину за свако рођено дијете.
Сви пензијски системи који почивају на принципу међугенерацијске солидарности, због неповољних демографских и економских кретања, иду ка продужењу трајања радног вијека осигураника, али за сада се у Републици Српској старосна граница неће помјерати даље од навршених 65 година живота како је предвиђено Законом о пензијско-инвалидском осигурању