Зомби вулкан пријети

Издато хитно упозорење: Животи у опасности

  • Извор: Б92
  • 04.05.2025. 21:33

Вулкан који није еруптирао 250.000 година показује знакове да ће ускоро експлодирати, а то би могло да изазове разарање и губитак живота.

Утурунку, такозвани "зомби", успавани вулкан смјештен у планинама Анда у Боливији, имао је повећану сеизмичку активност и емисију гасова, што је изазвало страхове од предстојеће ерупције. Ова активност је видљива у карактеристичном узорку деформације тла, тзв. "сомбреру", гдје се земља у центру вулкана подиже док се околно подручје спушта, попут обода шешира.

Прво оглашавање Вучића након што му је позлило

Прво оглашавање Вучића након што му је позлило

Тим научника са Оксфорда открио је да је ова активност посљедица кретања течности и гасова испод кратера, који се налази изнад највећег познатог тијела магме у Земљиној кори.

Утурунку је висок преко 6.000 метара и он је стратовулкан - велики, стрми, конусни вулкан изграђен слојевима очврсле лаве, вулканског пепела и стијена. Међу другим стратовулканима, познатим по својим катастрофалним ерупцијама, су Сент Хеленс и Везув.

Шта би могло да се догоди?

Утурунку се налази на мање од 40 километра од три града, и ерупција би могла да изазове велику штету и представља озбиљну пријетњу за животе, упозоравају истраживачи. Налази се отприлике на пола пута између два велика града у Јужној Америци - Ла Паза у Боливији и Сантјага у Чилеу.

Добре вијести за Ђорђескуа: Симион води на изборима у Румунији

Добре вијести за Ђорђескуа: Симион води на изборима у Румунији

Токови лаве би прогутали ове околне заједнице, док би вулкански пепео могао да се прошири Боливијом, Аргентином и Чилеом, пише "Дејли мејл".

Више од 1.700 земљотреса је недавно забиљежено око вулкана, што је навело научнике да проуче Утурунку и утврде како би мртви вулкан могао поново да оживи. Истраживачки тим је користио сеизмичку томографију - технику сличну медицинским скеновима - да би створио детаљне 3Д слике унутрашњости вулкана.

Које су шансе за пуну ерупцију?

Такође су анализирали физички састав вулкана, укључујући врсте стијена, како би боље разумјели шта се дешава под земљом. Њихова анализа открила је могуће путеве којим се вреле течности крећу навише и гдје се гасови и течности скупљају у коморама испод кратера.

Возачи из БиХ ухапшени због трагичне несреће

Возачи из БиХ ухапшени због трагичне несреће

Научници вјерују да ово накупљање вјероватно узрокује подизање тла у центру - али кажу да су шансе за пуну ерупцију и даље мале.

"Методе из овог рада би могле да се примјене на више од 1.400 потенцијално активних вулкана и на десетине вулкана попут Утурункуа, који се не сматрају активним али показују знаке живота - других потенцијалних "вулкана зомбија" - рекао је коаутор студије, професор Метју Притчард са Универзитета Корнел.

Шта је са супервулканом Јелоустоун?

Калдера (тип кратера) Лонг Вели у Калифорнији, супервулкан, такође се сматра "зомбијем" јер је посљедњи пут еруптирао прије више од 550 година. Исто важи и за супервулкан Јелоустоун, који научници помно прате.

Према америчком Геолошком заводу (УСГС), посљедња вулканска активност у Јелоустоуну састојала се од ерупција токова риолитне лаве пре око 70.000 година, највећи од тих токова оформио је плато Пичстоун у југозападном делу Националног парка Јелоустоун.

АфД искључена из делегацијског путовања у Србију и Хрватску

АфД искључена из делегацијског путовања у Србију и Хрватску

Један од најпознатијих вулкана на свијету, Јелоустоун, смјештен је испод националног парка који пролази кроз три америчке савезне државе – Ајдахо, Вајоминг и Монтану.

Предстојећа ерупција Спура

Док научници нису сигурни да ли ће два америчка вулкана икада да еруптирају, припремају се за експлозију стратовулкана Спур.

У марту су званичници Аљаске упозорили да би Спур могао да еруптира у наредних неколико недјеља или мјесеци, након што су забиљежили повећану сеизмичку активност, деформацију тла и емисију гасова. Спур се такође налази на око 125 километара од Енкориџа, града са скоро 300.000 становника, који би прекрио густи вулкански пепео.

Развела се након што јој је вјештачка интелигенција гледала у шољу

Развела се након што јој је вјештачка интелигенција гледала у шољу

У четвртак је Вулканска опсерваторија Аљаске (АВО) саопштила да се "немир наставља", јер су "учестали мали вулкански земљотреси регистровани испод вулкана током протеклог дана".

"Ерупција ће изазвати хаос"

Ерупција ће покренути ланчану реакцију која би изазвала међународни хаос, наводи "Дејли мејл". Огроман облак пепела који би се уздизао 15 километара увис приморао би међународне центра - попут аеродрома "Тед Стивенс" у Енкориџу (АНЦ) и потенцијално “Фербанкс” (ФАИ) - на затварање.

Обустављање свих долазећих и одлазећих летова на тим аеродромима могло би да изазове ефекат широм земље, укључујући кашњења и отказивање летова, па чак и ремећење глобалног ланца снабдевања.

Стотине авиона лете изнад Енкориџа и Фербанкса сваког дана, а не би били погођени само путнички летови. АНЦ је четврти најпрометнији теретни аеродром на свијету, са преко 8.000 теретних летова који пролазе кроз њега сваког мјесеца.

Има синдром: Случајно откривена велика тајна Била Гејтса

Има синдром: Случајно откривена велика тајна Била Гејтса

Посљедњи пут када је Спур еруптирао 1992, АНЦ је био затворен на 20 сати док се облак пепела надносио изнад Енкориџа. Небо је било замрачено усред дана, а на крају је слој пепела – дебелог три милиметра - прекрио град.

Када Спур еруптира, облак пепела који ће настати представљаће значајну опасност за авионе јер су честице изузетно абразивне. Летење кроз облак пепела може брзо да оштети вјетробране, површину трупа, компресорске лопатице вентилатора, па чак и угаси мотор авиона. Честице пепела такође могу да изазову квар кључних навигационих и оперативних инструмената.

Све ово значи да је изузетно опасно летјети авионом док се вулканска ерупција дешава у близини. Због тога ће сви аеродроми у подручјима погођеним облаком пепела морати да се затворе.

Пратите нас и путем Вибера

Тагови: