Generalni sekretar NATO Јens Stoltenberg rekao je danas da žali što je kosovski parlament donio odluku o transformaciji Kosovskih bezbjednosnih snaga uprkos zabrinutosti Alijanse.
"I mada je tranzicija Kosovskih bezbjednosnih snaga u principu stvar o kojoj odlučuje Kosovo, mi smo jasno stavili do znanja da taj potez dolazi u pogrešno vrijeme", poručio je Stoltenberg.
Kako kaže Stoltenberg, NATO podržava razvoj Kosovskih bezbjednosnih snaga u skladu sa njihovim tekućim mandatom.
"Sa promjenom mandata, Sjevernoatlantski savet će sada morati da izvrši ponovnu procjenu stepena saradnje NATO sa KBS", navodi se u saopštenju Alijanse.
Stoletenberg navodi i da NATO i dalje, kroz Kfor, ostaje posvećen bezbjednosti i sigurnosti na Kosovu i stabilnosti na Zapadnom Balkanu.
"Sve strane moraju da osiguraju da današnja odluka neće dalje dovesti do povećanja tenzija u regionu. Svi odgovorni politički akteri u regionu moraju da se usredsrede na napredak reformi i dijalog", ističe šef Alijanse.
Ponovio je poziv i Beogradu i Prištini da ostanu mirni i da se uzdrže od bilo kakvih izjava ili akcija koje bi mogle da vode ka eskalaciji.
"NATO nastavlja da podržava dijalog Beograda i Prištine pod pokroviteljstvom EU kao jedino održivo političko rješenje za region", zaključuje se u saopštenju.
I Mogerinijeva žali
Visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbjednost Federika Mogerini izjavila je da žali zbog inicijative samoproglašenog Kosova da osnuje novu vojsku, navodi se u saopštenju iz kancelarije visokog predstavnika.
U saopštenju se navodi da je EU postigla dogovor sa NATO da bi mandat postojećih Kosovskih bezbjednosnih snaga /KBS/ trebalo mijenjati samo postepeno i u skladu sa Ustavom samoproglašenog Kosova.
Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg izjavio je ranije danas da nije vrijeme za takav potez Prištine i naglasio da je takva odluka donesena uprkos zabrinutosti koju je Alijansa izrazila.
Mogerinijeva vodi sedam godina duge pregovore o normalizaciji odnosa Beograda i Prištine, podsjetio je AP.
Brisel smatra da su razgovori o normalizaciji odnosa ključni za dalji proces integracije Srbije i samoproglašenog Kosova u EU.