Риба која може бити опасна за људе виђена је у хрватском приморју.
Ријеч је о ватрењачи која је, како пише "Јутарњи", виђена и у Националном парку Мљет.
Научног имена Птериос милес, ова риба се наставља ширити Јадраном, након што је раније потврђено њено присуство у подручју црногорског приморја, Виса, Цавтата, Корчуле и Ластова.
Ради се о инвазивној риби отровних бодљи, па треба бити опрезан. Отров је термолабилан, односно може се неутралисати топлотом, па је у случају убода важно одмах то мјесто уронити у врућу воду температуре 40 - 45 степени Целзијуса.
Ватрењача је виђена на локацији Врањи шкој на 12 метара дубине у тренутку када је температура мора износила 24 степена.
Уочена је једна риба дужине 16 центиметара, што одговара јувенилном примјерку, а приликом уочавања фотографисао ју је морски биолог Петар Кружић, редовити професор на Природословно-математичком факултету.
"Ова риба представља опасност за људе само ако дођемо у додир с њом, односно ако се убодемо на њене бодље. За сада не можемо рећи да је њено присуство јако велика опасност за људе с обзиром на то да нема пуно примјерака. Већи проблем је подморски свијет, односно биоразноликост Јадрана, с обзиром на то да је она доста прождрљива и највећа опасност пријети нашим ендемским малим врстама, попут главоча и бабице", рекао је он.
Срећом Јадран их има пуно, али свеједно је велика опасност кад се појаве овакве инвазивне врсте. Ватрењача се дефинитивно удомаћила у подморју јужног Јадрана, овдје је присутна већ неколико година и то ће бити сигурно врста која ће се уписати на попис врста Јадрана и јадранских риба - истиче Кружић.
Појава ове врсте у Јадрану изнова доказује како се Јадранско море мијења и показује како климатске промјене врло сликовито упозоравају шта нас очекује у блиској будућности.
Природни непријатељи су јој хоботнице и кирње, па је њихова заштита једна од мјера за контролу ширења.