Сваке године, све више људи је на боловању, што је и случај са Словенијом.
Наиме, у тој земљи је прошле године рекордних 56.128 запослених било на боловању, пишу 24ур.цом. Тиме је изгубљено више од 20 милиона календарских дана.
Словеначки болнички систем, додаје се, не познаје временско ограничење и стога се не може упоредити са другим државама у Европи. Заправо, исти такав систем у Европи познаје само Бугарска.
Изостанак са посла осиромашује здравствени фонд, а која су рјешења?
"Ситуација у области одсуства с посла из здравствених разлога је последњих година забрињавајућа", упозорава Ана Водичар, руководилац сектора за одлучивање о правима и медицинским средствима у Заводу за здравствено осигурање.
Наводи да је лане на боловању био рекордан број запослених, њих 84,8 одсто више него 2014. године.
Један радник из Словеније је, ипак, рекордер - већ 12 година је на боловању, преноси Телеграф.
"Наше законодавство не зна за рок за боловање. У страним системима, по правилу, привремена неспособност за рад траје једну, можда и три године. Онда слиједи, ако је неко и даље неспособан за рад, трајнији облик неспособности или привремене неспособности.У Словенији немамо ову прекретницу. Ако је неко неспособан за рад и остане на боловању, остаје у радном односу без обзира што је годинама био на боловању", објашњава Водичар и додаје да законодавство треба реформисати.
Словенија је прије 20 година услијед боловања радника, ради болести или повреда, изгубила 13,5 милиона дана, а прошле године чак 20,5 милиона.
Додуше, више од 2 милиона дана је изгубљено само због ковида.
С обзиром на то да је све више људи на боловању, исплате новчаних накнада страховито расту. Ако су 2014. Словенци имали око 225 милиона расхода из здравственог фонда, прошле године су исплатили скоро 700 милиона евра.