Хрватска

Најављене промјене у вези с боловањем: Љекари на мукама?

  • 22.02.2025. 15:01

Ако ти шеф не одобри годишњи одмор, најлакше је глумити болест недјељу или двије и ипак отићи на планирано путовање или једноставно лежати код куће и одмарати.

Кључно је измислити довољно добру болест да доктор не може прегледом установити да си заправо здрав или пак довољно добро познавати љекара да ти "изађе у сусрет“.

Иако званични подаци показују да доктори савјесно обављају свој посао те да је у цијелој 2023. години новчано кажњено тек 18 доктора лијечника у Хрватској, ХЗЗО је својим испоставама послао обавјештење у којем стоји да би се љекари код којих се утврде неправилности требали пријавити Прекршајном суду у складу са Законом о обвезном здравственом осигурању.

Болнички љекари на суду би могли завршити ако прописују лијекове мимо листе, породични доктори због дужине прописаног боловања, а пацијенти ако се утврди да су на "лажном боловању“ или ако намјерно спречавају оздрављење.

Боловања се одувијек злоупотребљавају

"Злоупотребе боловања има, било је и биће, али кажњавање љекара због тога је апсурд“, рекао је некадашњи министар здравства Хрватске Андрија Хебранг.

Додаје како се комплетна медицина темељи на знању, процјени и способности љекара који лијечи пацијента због чега укидање њихове аутономије назива потпуним уништењем примарне здравствене заштите. Подстиче љекарске организације да се супротставе ХЗЗО-у и коначно дођу до закључка у којем ће бити партнери, а не непријатељи.

"Љекар доноси одлуку о боловању на темељу историје болести, акутних или хроничних симптома пацијента и властите процјене“, тврди Хебранг који је увјерен да већина љекара свој задатак одрађује часно и поштено.

Високе казне

Обавјештење ХЗЗО-а усмјерено је на смањење стопе боловања која у Хрватској износи око девет одсто те је у складу с европским просјеком. У прошлој години за накнаде везане уз боловања ХЗЗО је издвојио око 220 милиона евра, а могуће је како су се за овај потез одлучили због најављених повећања износа накнада.

Прекршајне казне крећу се у распону од 660 до 2.650 евра за љекара који неосновано држи пацијента на боловању, односно од 1.060 до 1.990 евра за пацијенте који симулирају, за вријеме боловања раде или оду на путовање.

"Ако је осигураник често на боловању, а иначе је доброг општег стања и здравља, вјероватно је да лажира боловање. Оне који злоупотребљавају систем може се издвојити и без кажњавања љекара који су ту да лијече људе“, закључује некадашњи министар.

Предуге листе чекања

Хебранг додаје како сваки доктор свог пацијента најбоље познаје и треба имати главну ријеч код његовог лијечења без да стрепи хоће ли касније неки бирократа на темељу документације закључити како је та особа требала краће провести на боловању.

Још један аспект који треба узети у обзир су дуге листе чекања за прегледе, а вријеме чекања неки су пацијенти приморани провести на боловању. Поставља се питање хоће ли због овог обавјештења љекари слати пацијенте на посао прије него што одраде све потребне претраге.

"Боловање је један од терапијских поступака у лијечењу пацијента. Шта када се ради о отварању боловања због психичких разлога који су можда условљени атмосфером на послу и не могу се савладати без одмора радника? Ко ће донијети одлуку је ли предуго или прекратко трајало боловање?“, пита се Хебранг, преноси "Дневно.хр".

Пратите нас и путем Вибера

Тагови:
  • 21:00 Серија: Одметница (12+)

    Серија: Одметница (12+)

  • 22:00 Серија Бележница професора Мишковића (12+)

    'Серија је настала по мотивима романа Ратка Дмитровића Бележница професора Мишковића из 2014. године.

  • 23:00 Филм: Лагер Ниш (12+)

    ' Трговац винима одлучује се на пљачку како би збринуо љубавницу.. (16+)

  • 00:30 Ноћни програм

    Ноћни програм