Подстанари одбијају иселити из стана, станодавка у очају пита Редит за савјете: 'Ја лично бих избушио браву и промијенио је док они нису кући'
У објави корисница описује како је подстанарима већ продужила рок за исељење, али они одбијају изаћи из стана и не показују намјеру да се иселе.
Замислите да посједујете стан, легално сте изнајмили простор, све сте уредно договорили и чак изашли подстанарима у сусрет продужујући им рок за исељење, али кад тај дан напокон дође, они једноставно не желе изаћи. Не помажу ни разговори ни договори, а ви не можете у властити стан. Звучи апсурдно? Нажалост, овакве ситуације постају све чешће. У Хрватској правна заштита станодаваца често иде споро, а судски поступци могу трајати мјесецима. Све је више случајева у којима власници станова губе контролу над својом некретнином и то упркос уговорима и правној документацији. Једна објава на Редиту ових је дана изазвала велику пажњу јер описује управо такву фрустрирајућу ситуацију. Шта учинити кад подстанари једноставно одбијају отићи?
У објави корисница описује како се нашла у неугодној ситуацији с подстанарима. Наиме, иако је све правно на њеној страни, а подстанарима је већ продужила рок за исељење, они одбијају изаћи из стана и не показују намјеру да се иселе. "Имам проблема са подстанарима који ми не желе изаћи из стана, сав правни дио је на мојој страни, договорили смо и датум изласка, продужила сам им и даље су ми кршили неке договоре, све су до сада уредно платили међутим ближи се дан изласка, они уопште не спремају ствари те сумњам да неће изаћи", пише у објави. Сумњајући да ће остати и након истека рока, корисница тражи препоруке за доброг одвјетника за грађанско право, али и информације о томе колико такви судски поступци трају.
У коментарима су се јавили многи с властитим искуствима и савјетима како се носити с таквим проблемом. Најпопуларнији је онај који савјетује свима који изнајмљују некретнине да обавезно солемнизирају уговор уз приједлог да при томе смањују износ станарине. "Зато порука свим најмодавцима - солемнизирајте своје уговоре на дугорочно на трошак најмопримца. Има снагу овршне исправе!!! Смањите мало ренту, ал солемнизирајте!", гласи коментар који је пак изазвао другу расправу због инсинуације да би трошкове јавног биљежника требали плаћати подстанари.
Шта је солемнизација?
Јавни биљежник или Нотар представља једну од најважнијих карика у поступку купопродаје некретнине. Најчешћа и најупечатљивија активност коју обавља у вези са располагањем некретнинама је овјера (солемнизација) Предуговора или Уговора о купопродаји. Његова одговорност за исправност повјереног посла је изузетно велика и зато не треба да чуди процедура која није постојала у вријеме овјере ове документације у Суду.
У чему је битна разлика између овере у Суду некад и код нотара сада?
Укратко:
Овјера у Суду је значила овјеру – ПОТПИСА
Овјера код нотара значи овјеру – САДРЖИНЕ
Овјери (солемнизацији) Предуговора или Уговора о купопродаји претходи детаљна провјера документације од стране Нотара.
Шта је солемнизација?
То је давање снаге јавне исправе – приватној исправи која је нотару поднијета на потврђивање.