Obratila se korisnicima na Reditu

Podstanari se odbijaju iseliti iz stana, vlasnici mole za pomoć

  • Izvor: Večernji.hr
  • 04.05.2025. 08:57

Podstanari odbijaju iseliti iz stana, stanodavka u očaju pita Redit za savjete: 'Ja lično bih izbušio bravu i promijenio je dok oni nisu kući'

U objavi korisnica opisuje kako je podstanarima već produžila rok za iseljenje, ali oni odbijaju izaći iz stana i ne pokazuju namjeru da se isele.

Zamislite da posjedujete stan, legalno ste iznajmili prostor, sve ste uredno dogovorili i čak izašli podstanarima u susret produžujući im rok za iseljenje, ali kad taj dan napokon dođe, oni jednostavno ne žele izaći. Ne pomažu ni razgovori ni dogovori, a vi ne možete u vlastiti stan. Zvuči apsurdno? Nažalost, ovakve situacije postaju sve češće. U Hrvatskoj pravna zaštita stanodavaca često ide sporo, a sudski postupci mogu trajati mjesecima. Sve je više slučajeva u kojima vlasnici stanova gube kontrolu nad svojom nekretninom i to uprkos ugovorima i pravnoj dokumentaciji. Jedna objava na Reditu ovih je dana izazvala veliku pažnju jer opisuje upravo takvu frustrirajuću situaciju. Šta učiniti kad podstanari jednostavno odbijaju otići?

Predsjednički izbori u Rumuniji: Otvorena su birališta, dijaspora već glasala

Predsjednički izbori u Rumuniji: Otvorena su birališta, dijaspora već glasala

U objavi korisnica opisuje kako se našla u neugodnoj situaciji s podstanarima. Naime, iako je sve pravno na njenoj strani, a podstanarima je već produžila rok za iseljenje, oni odbijaju izaći iz stana i ne pokazuju namjeru da se isele. "Imam problema sa podstanarima koji mi ne žele izaći iz stana, sav pravni dio je na mojoj strani, dogovorili smo i datum izlaska, produžila sam im i dalje su mi kršili neke dogovore, sve su do sada uredno platili međutim bliži se dan izlaska, oni uopšte ne spremaju stvari te sumnjam da neće izaći", piše u objavi. Sumnjajući da će ostati i nakon isteka roka, korisnica traži preporuke za dobrog odvjetnika za građansko pravo, ali i informacije o tome koliko takvi sudski postupci traju.

U komentarima su se javili mnogi s vlastitim iskustvima i savjetima kako se nositi s takvim problemom. Najpopularniji je onaj koji savjetuje svima koji iznajmljuju nekretnine da obavezno solemniziraju ugovor uz prijedlog da pri tome smanjuju iznos stanarine. "Zato poruka svim najmodavcima - solemnizirajte svoje ugovore na dugoročno na trošak najmoprimca. Ima snagu ovršne isprave!!! Smanjite malo rentu, al solemnizirajte!", glasi komentar koji je pak izazvao drugu raspravu zbog insinuacije da bi troškove javnog bilježnika trebali plaćati podstanari. 

Šta je solemnizacija?

Javni bilježnik ili Notar predstavlja jednu od najvažnijih karika u postupku kupoprodaje nekretnine. Najčešća i najupečatljivija aktivnost koju obavlja u vezi sa raspolaganjem nekretninama je ovjera (solemnizacija) Predugovora ili Ugovora o kupoprodaji. Njegova odgovornost za ispravnost povjerenog posla je izuzetno velika i zato ne treba da čudi procedura koja nije postojala u vrijeme ovjere ove dokumentacije u Sudu.

U čemu je bitna razlika između overe u Sudu nekad i kod notara sada?

Ukratko:

Ovjera u Sudu je značila ovjeru – POTPISA

Ovjera kod notara znači ovjeru – SADRŽINЕ

Ovjeri (solemnizaciji) Predugovora ili Ugovora o kupoprodaji prethodi detaljna provjera dokumentacije od strane Notara.

Šta je solemnizacija?

To je davanje snage javne isprave – privatnoj ispravi koja je notaru podnijeta na potvrđivanje.

Pratite nas i putem Vibera

Tagovi: